InSight вийшов із безпечного режиму

Апарат InSight, що перебуває на поверхні Марса, вийшов із безпечного режиму. Про це йдеться у повідомленні, опублікованому на сайті місії.

Пилова буря

Нагадаємо, що InSight перевели у безпечний режим 7 січня. Причиною стала регіональна пилова буря. Піднятий у марсіанську атмосферу пил закрив небо, зменшивши кількість енергії, що виробляється сонячними батареями зонда. У результаті фахівці групи супроводу місії вирішили припинити всі операції із зондом і чекати на завершення бурі.

Маріанська пилова буря (фото: Mars Express). Джерело: ESA/DLR/FU Berlin

До 19 січня пилова буря почала вщухати. Це дозволило вивести апарат із безпечного режиму. Щоправда, його наукові інструменти досі вимкнені. Впродовж двох наступних тижнів фахівці місії оцінюватимуть, як наслідки пилової бурі позначаться на ситуації з енергозабезпеченням апарата. Потім вони вирішать, що робити далі.

Проблеми з енергією місії InSight

InSight отримує енергію від двох круглих сонячних батарей діаметром 2,15 метра. За три роки перебування апарата на марсіанській поверхні на панелях накопичився значний шар пилу, через що кількість енергії, що виробляється ними, зменшилася майже вчетверо.

Апарат InSight. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Намагаючись розв’язати проблему, фахівці місії вдалися до незвичайних заходів. Використовуючи закріплений на руці-маніпуляторі апарата ківш, вони зачерпнули трохи піску, а потім висипали його поруч з однією з батарей. Вітер, що дув у цей момент, підхопив піщинки, й вони збили частину пилу з панелей.

На жаль, такі дії дали лише тимчасовий ефект. У міру накопичення пилу InSight почав витрачати енергію на виконання таких операцій. Теоретично у пригоді може стати невеликий смерч. Вони часто виникають на Марсі та в минулому кілька разів рятували марсоходи Spirit та Curiosity, очищаючи від пилу їхні сонячні батареї. Але поки що InSight не щастить, і смерчі оминають його. Якщо ситуація з енергозабезпеченням апарата не зміниться, то з великою ймовірністю 2022-й стане останнім роком його місії.

Нагадаємо, що Insight зареєстрував рекордний марсотрус і склав карту будови підповерхневих шарів Марса.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine