Зонд InSight переведений у безпечний режим

Інженери NASA перевели зонд InSight у безпечний режим. Це дозволить мінімізувати шкоду від марсіанських пилових штормів. Фахівці сподіваються, що вітер не тільки не пошкодить сонячні панелі зонда, але й очистить їх від пилу.

Зображення InSight, складене з його окремих селфі
Зонд InSight. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Як вітер та пил впливають на сонячні панелі InSight

10 січня фахівці NASA зв’язалися із зондом InSight і виявили, що його системи повністю функціональні, але батареї сильно розряджені. З огляду на пилову бурю, що зараз розгортається поблизу місця посадки зонда, було ухвалене рішення перевести його у сплячий режим. Це дозволить апарату не витрачати багато енергії, коли сонце закрите пилом. У такі моменти кількість сонячної енергії, що її отримують панелі зонда, сильно знижується.

Крім того, пил може накопичуватися на самих панелях. В результаті цього кількість енергії, яку вони виробляють також може сильно знижуватися. Але марсіанські вітри можуть не тільки вкривати InSight, але і здувати пил з його сонячних батарей. Це трапляється, якщо поруч із зондом проноситься один із численних смерчів, що утворюються на поверхні Марса.

Зонд InSight досяг поверхні Червоної планети 2018 року. Інженери боролися з нестачею енергії, викликаною накопиченням пилу на поверхні сонячних панелей. Для цього вони вигадали оригінальний метод із залученням маніпулятора зонда, але він складний і витратний. Тому великі надії фахівці покладають на очищення панелей смерчами. Але останнім часом жодна буря цього не зробила. Вихід зонда з безпечного режиму очікується наступного тижня.

Чим особлива ця буря

Це далеко не перша пилова буря, яку переживає зонд. Але це перший випадок, який вдалося попередньо відстежити за допомогою станції Mars Reconnaissance Orbiter. На її борту розташована кольорова камера Mars Color Imager (MARCI), яка дозволяє отримувати з орбіти високоякісні знімки поверхні Марса. Також пристрій можна використовувати як систему попередження про погодні небезпеки.

Відомості про погоду дуже важливі для продовження місії InSight. Зонд уже завершив своє основне завдання, і тепер він очікує на нові задачі.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine