InSight відчув найпотужніший марсотрус за всю історію

Посадковий модуль NASA InSight, який наразі доживає свої останні дні, встиг зареєструвати найпотужніший марсотрус за всі чотири роки дослідницької місії. Сила підземних поштовхів на Марсі цього разу була у 5 разів потужніша за минулий рекорд магнітудою 4,7 бала, встановлений у травні.

NASA InSight
Апарат InSight (NASA) працює на Марсі з 2018 року

Іншим свідченням масштабу сейсмічної події є те, що InSight реєстрував підземні хвилі від рекордного марсотруса протягом приблизно 10 годин, тоді як наслідки всіх попередніх поштовхів зникали впродовж години. Подія відбулася на глибині 2000 км під поверхнею Марса.

«Енергія, вивільнена цим єдиним марсотрусом, еквівалентна кумулятивній енергії всіх інших, які ми бачили досі. Хвилі, зареєстровані на InSight, були настільки потужними, що відхилили стрілку сейсмометра майже до максимуму», — сказав співавтор дослідження Джон Клінтон, сейсмолог зі Швейцарського федерального технологічного інституту в Цюриху.

Останні дні InSight

InSight запустили у травні 2018-го, а наприкінці листопада того ж року він опинився на поверхні Марса. Відтоді він використовує свій сейсмометр для реєстрації внутрішньої активності Червоної планети, яка є сейсмічно більш спокійною, ніж Земля. Записи марсотрусів надають нову інформацію про неї завдяки руху хвиль в її надрах, що дає можливість дізнатися багато нового про кору, мантію та ядро.

Після чотирьох років плідної праці місія InSight завершується. В результаті потужного буревію на Марсі пил товстим шаром укрив сонячні панелі апарата, який тепер не в змозі акумулювати достатньо енергії та підтримувати всі прилади у робочому стані. Остаточне його вимкнення може статися буквально найближчими днями, або, у кращому разі, місяцями. Зараз команда з 30 осіб із Лабораторії реактивного руху (JPL) готова до такого сценарію та поступово згортає місію.

Знімок сонячної батареї зонда InSight, зроблений 24 квітня 2022 року. NASA/JPL-Caltech

Тому інженери намагаються максимально ефективно використовувати заряд акумуляторів посадкового модуля. Їм довелося пожертвувати кількома приладами, відімкнувши їх від живлення цього літа, щоб мати змогу продовжувати працювати з сейсмометром та передавати зібрані наукові дані на Землю. NASA офіційно оголосить місію завершеною, якщо InSight перестане підтримувати зв’язок із космічним апаратом MRO, що обертається навколо Марса.

Раніше ми повідомляли про те, як InSight зробив фінальне селфі.

За матеріалами Geophysical Research Letters.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine