Чотири невтішні кроки: місія InSight поступово згортається

Посадковий апарат NASA InSight досяг Марса чотири роки тому і пропрацював значно більше прогнозованих двох років. Але найближчими тижнями або місяцями він проведе останній зв’язок із Землею, перш ніж замовкнути навіки.

Знімок сонячної батареї зонда InSight, зроблений 24 квітня 2022 року. NASA/JPL-Caltech

Поступове накопичення марсіанського пилу на сонячних панелях посадкового модуля зменшило його здатність накопичувати енергію. Тому незабаром InSight не зможе продовжувати сейсмологічну роботу зі збору даних про внутрішній простір Червоної планети. Розуміючи, що робота апарата добігає кінця, NASA опублікувала допис, в якому описується, як команда InSight із 30 осіб із Лабораторії реактивного руху (JPL) поступово згортатиме місію.

Економія заряду

Керування зменшенням рівня потужності InSight останнім часом стало більш важливим, оскільки команда максимально ефективно використовує заряд посадкового модуля. Інженерам довелося пожертвувати кількома приладами, відімкнувши їх від живлення цього літа, щоб мати змогу продовжувати працювати із сейсмометром та передавати зібрані наукові дані на Землю.

Збереження даних

Знімки посадкового апарату NASA InSight Mars
Знімки посадкового апарата NASA InSight Mars на початку місії 2018 року та цьогорічні. Сонячні батареї з часом вкрилися товстим шаром пилу, що призвело до поступового зниження рівня потужності апарата. Авторство: NASA/JPL-Caltech

Значна частина останньої роботи команди полягає в тому, щоб належним чином зберігати всі дані, зібрані InSight протягом багатьох років, і зробити їх доступними для дослідників у всьому світі. Посадковий модуль розкрив подробиці про внутрішню структуру Марса: будову ядра, особливості майже згаслого магнітного поля та велику кількість марсотрусів. Брюс Банердт із JPL завив, що завдяки даним, зібраним посадковим модулем, Марс більше не є мертвою пустелею.

Спочивання ForeSight

Мало хто знає, що в InSight є «брат-близнюк» — ForeSight. Це повнорозмірна копія посадкового модуля, яка розташована в JPL та використовується командою для відпрацьовування того, як апарат розміщуватиме свої наукові інструменти на поверхні Марса за допомогою роботизованої руки. ForeSight став також у пригоді для пошуку найефективнішого способу проникнення теплового зонда посадкового модуля у ґрунт планети та для розробки способів зниження рівня нерелевантного шуму, який вловлює сейсмометр InSight.

Після завершення марсіанської місії ForeSight буде теж вимкнений, законсервований та відправлений на зберігання.

Офіційне оголошення завершення місії

Марсіанський світанок, зазнімкований апаратом InSight 24 квітня (вихідне зображення). Джерело: NASA/JPL-Caltech

NASA офіційно оголосить місію завершеною у разі, якщо InSight пропустить два послідовних сеанси зв’язку з космічним кораблем MRO, що обертається навколо Марса.

Інженери ще мають надію, що сильний порив марсіанського вітру може здути пил із сонячних панелей InSight. Це дало б команді додатковий час для роботи з посадковим модулем, але така подія вважається дуже малоймовірною. Ніхто не знає напевно, коли апарат завершить свою комунікацію, але до того часу команда намагатиметься продовжувати роботу з ним.

«Ми продовжуватимемо збір наукових даних, скільки зможемо», — сказав Банердт.

Раніше ми повідомляли про те, як NASA назвала дату припинення місії InSight.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine