Hubble зазнімкував «дитя» чорної діри

Група супроводу місії Hubble опублікувала світлину, де можна побачити досить незвичайну пару об’єктів далекого космосу. У верхній правій частині знімка зображена еліптична галактика NGC 541. Такі об’єкти мають сферичну або еліпсоїдну форму та характеризуються повною відсутністю будь-яких слідів спіральних структур. Зазвичай вони не мають запасів пилу та газу, що дозволяють формувати нові світила, тому переважно населені старими зорями.

Объект Минковского
Галактика NGC 541 та «Об’єкт Мінковського» (фото Hubble). Джерело: NASA, ESA and S. Croft (Eureka Scientific Inc.)

Блакитна структура в нижній частині зображення є неправильною галактикою зі спалахом утворення, відомим під позначенням «Об’єкт Мінковського». Галактика надзвичайно молода. Її вік становить всього 7,5 млн років й вона населена світилами, які недавно сформувалися, на що вказує її характерний колір. За останніми підрахунками, загалом «Об’єкт Мінковського» складається з 20 млн зір.

Але як утворився «Об’єкт Мінковського»? На думку астрономів, у цьому винна надмасивна чорна діра, розташована у центрі її сусіда. NGC 541 є радіогалактикою. З неї виходять два джети, які активно випромінюють у радіодіапазоні. Їхнім джерелом є акреційний диск навколо надмасивної чорної діри у центрі NGC 541.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №5 2021 (186)

До товару

Галактики на кшталт NGC 541 досить часто оточені великими газовими гало. Ймовірно, вони залишаються після поглинань інших галактик, що може пояснити підвищену активність чорної діри. Джети, які формуються нею, врізаються у хмари газу. Ударна хвиля стискає та нагріває (іонізує) газ. Коли стислий газ знову переходить із високоенергетичного стану до низькоенергетичного, енергія залишає хмару у вигляді випромінювання. Потім вона остигає та колапсує, завдяки чому запускається процес зореутворення. Тож «Об’єкт Мінковського» можна в прямому значенні слова назвати «дитиною» чорної діри.

Нагадаємо, що чорні діри далеко не завжди сприяють формуванню нових зір. Найчастіше вони, навпаки, перешкоджають процесам зореутворення та позбавляють свої рідні галактики запасів необхідного для них «будівельного матеріалу».

За матеріалами https://www.nasa.gov

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь:
https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зірок та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів
Астронавт Дон Петтіт повернеться на Землю у день свого 70-річчя
Телескоп Hubble відстежує мандрівний магнетар невідомого походження
У серці Чумацького Шляху таємничі нитки керують життям Галактики 
Вчені нарешті знайшли газ та пил, яких не вистачало у Всесвіті