Hubble допоміг скласти карту гало Туманності Андромеди

Завдяки встановленому на орбітальному телескопі Hubble спектрографу COS астрономи зуміли скласти карту гало спіральної галактики M31, більш відомої як Туманність Андромеди. Результати здивували дослідників. Виявилося, що її гало значно більше і має складнішу структуру, ніж вважалося раніше.

Складена Hubble карта Чумацького Шляху. Джерело: NASA, ESA, and E. Wheatley (STScI)

Термін «гало» в астрономії позначає сферичну оболонку, що оточує галактики. Вона складається з газу, деякої кількості зір, кулястих скупчень, а також невидимої темної матерії, присутність якої можна виявити за її гравітаційним впливом на видиму речовину.

Вивчення гало ускладнюється тим, що газ, який його складає, вкрай розріджений і його складно зареєструвати. Тому астрономи використовували 43 фонові квазари — дуже далекі активні галактики, що знаходяться на відстанях у сотні мільйонів і мільярди світлових років. Під час проходження через гало Туманності Андромеди частина їхнього випромінювання поглинається газом. Проаналізувавши характер цього поглинання, уточнений за даними обсерваторії Hubble, астрономи зуміли визначити склад, розмір і структуру зовнішньої оболонки найбільшої спіральної галактики Місцевої групи.

Видимий розмір гало галактики Андромеда на земному небі, якби його можна було спостерігати неозброєним оком. Джерело: NASA, ESA, J. DePasquale and E. Wheatley (STScI), and Z. Levay

Результати дослідження говорять про те, що гало Туманності Андромеди простягнулося на 1,3 млн світлових років у напрямку до Чумацького Шляху. Це становить приблизно половину відстані між двома галактиками. У деяких же напрямках його протяжність і зовсім досягає 2 млн світлових років. Це означає, що гало Андромеди вже мало почати зіткнення з газовою оболонкою нашої Галактики.

Аналіз наявних даних також показав, що гало Туманності Андромеди має шарувату структуру. Воно складається з двох основних оболонок, «вкладених» одна в одну. Внутрішня простягається приблизно на півмільйона світлових років і відрізняється складнішою будовою. Зовнішня оболонка — більш гаряча та «гладка». На думку вчених, ця різниця, ймовірно, пояснюється результатом впливу наднових, що спалахують у галактиці й чинять сильний вплив на внутрішню частину гало.

За матеріалами https://www.nasa.gov