Завдяки встановленому на орбітальному телескопі Hubble спектрографу COS астрономи зуміли скласти карту гало спіральної галактики M31, більш відомої як Туманність Андромеди. Результати здивували дослідників. Виявилося, що її гало значно більше і має складнішу структуру, ніж вважалося раніше.

Термін «гало» в астрономії позначає сферичну оболонку, що оточує галактики. Вона складається з газу, деякої кількості зір, кулястих скупчень, а також невидимої темної матерії, присутність якої можна виявити за її гравітаційним впливом на видиму речовину.
Вивчення гало ускладнюється тим, що газ, який його складає, вкрай розріджений і його складно зареєструвати. Тому астрономи використовували 43 фонові квазари — дуже далекі активні галактики, що знаходяться на відстанях у сотні мільйонів і мільярди світлових років. Під час проходження через гало Туманності Андромеди частина їхнього випромінювання поглинається газом. Проаналізувавши характер цього поглинання, уточнений за даними обсерваторії Hubble, астрономи зуміли визначити склад, розмір і структуру зовнішньої оболонки найбільшої спіральної галактики Місцевої групи.

Результати дослідження говорять про те, що гало Туманності Андромеди простягнулося на 1,3 млн світлових років у напрямку до Чумацького Шляху. Це становить приблизно половину відстані між двома галактиками. У деяких же напрямках його протяжність і зовсім досягає 2 млн світлових років. Це означає, що гало Андромеди вже мало почати зіткнення з газовою оболонкою нашої Галактики.
Аналіз наявних даних також показав, що гало Туманності Андромеди має шарувату структуру. Воно складається з двох основних оболонок, «вкладених» одна в одну. Внутрішня простягається приблизно на півмільйона світлових років і відрізняється складнішою будовою. Зовнішня оболонка — більш гаряча та «гладка». На думку вчених, ця різниця, ймовірно, пояснюється результатом впливу наднових, що спалахують у галактиці й чинять сильний вплив на внутрішню частину гало.
За матеріалами https://www.nasa.gov