Гігантський супутник згорить в атмосфері після 13 років страждань

Застарілий Європейський супутник дистанційного зондування ERS-2 давно був вимкнений та останні 13 років повільного сходив з орбіти. Днями він нарешті припинить поневіряння, занурившись в атмосферу Землі, де розпадеться на крихітні фрагменти, а потім остаточно згорить.

ERS-2.
Європейський супутник дистанційного зондування ERS-2. Фото: ESA

Саме так закінчиться життя космічного наукового інструмента після 16 років служби. Це повідомлення надійшло від Європейського космічного агентства (ESA), яке вказує, що, подібно до свого попередника ERS-1, супутник відіграв ключову роль у вивченні кліматичних змін та спостереженні за Землею з космосу.

ERS-2
Європейський супутник дистанційного зондування ERS-2. Анімація: ESA

ERS-2, запущений у 1995 році на висоту 785 км, був призначений для вимірювання температури поверхні океану і вітрів у морі. Разом зі своїм попередником цей супутник зіграв важливу роль у зборі даних про зменшення полярного льоду, зміни поверхні суші, підвищення рівня моря та інші аспекти впливу людини на планету. Завершивши місію 2011 року, ERS-2 почав контрольовано та повільно знижувати висоту своєї орбіти так, щоб уникати зіткнень з іншими супутниками. Останні 13 років апарат, який давно вийшов з експлуатації, повільно опускався, головним чином через сонячну активність. Наразі ERS-2 досягнув кінцевої точки неповернення, і передбачається, що він буде повністю знищений, коли увійде в атмосферу на наступному тижні.

ERS-2
ERS-2 був запущений 1995 року, слідом за своїм побратимом, першим європейським супутником дистанційного зондування ERS-1. Фото: ESA

Відділ відстеження космічного сміття ESA слідкуватиме за цією подією і надаватиме необхідну інформацію про траєкторію падіння супутника. Хоча входження в атмосферу ERS-2 буде неконтрольованим, космічна агенція нещодавно експериментувала з керованим входженням в атмосферу свого супутника Aeolus, щоб мінімізувати ризик його пошкодження на шляху до Землі. Інші супутники оснащені технологією керованого входження в атмосферу, яка переводить їх на меншу висоту, щоб місце падіння можливого уламкового матеріалу було у контрольованій зоні. ERS-2 — старий апарат, і тому падіння на Землю може в останній момент виявитись непередбачуваним. Утім, космічні агенції працюють над розробкою нових способів, які допоможуть зберегти орбіту нашої планети безпечною і стійкою.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Офіційно прощаючись з ERS-2, ми маємо пам’ятати, що цей супутник надихнув наступні сателіти спостереження за Землею, такі як місія Envisat, метеорологічні супутники MetOp і Copernicus Sentinels.

Раніше ми пояснювали, чи впаде на вас супутник.

За матеріалами ESA

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів