Галактика навколо галактики: James Webb зазнімкував неймовірний космічний міраж

Астрономи опублікували знімок рідкісного явища, зафіксованого телескопом James Webb (JWST). Те, що на перший погляд здається галактикою дивної форми, насправді є космічним міражем, відомим як кільце Ейнштейна.

Кільце Ейнтшейна, зазнімковане телескопом James Webb.  Джерело: ESA/Webb, NASA & CSA, G. Mahler

Кільця Ейнштейна виникають, коли світло від дуже далекого об’єкта вигинається (або лінзується) навколо ближчого масивного об’єкта, що виступає як лінза. Це можливо завдяки тому, що простір-час викривляється під дією маси, і тому світло, що проходить через нього, також викривляється. Подібний ефект занадто тонкий, щоб його можна було спостерігати на місцевому рівні, але іноді він стає добре помітним, коли йдеться про астрономічні масштаби. Наприклад, коли світло однієї галактики викривляється навколо іншої галактики або скупчення галактик.

Саме це й можна побачити на представленому знімку. Те, що на перший погляд здається однією галактикою дивної форми, насправді являє собою дві галактики, розділені великою відстанню. Близька галактика переднього плану перебуває в центрі зображення, тоді як світло віддаленішої галактики на задньому плані обернулося навколо неї, утворивши кільце.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №1 2022 (188)

До товару

Коли об’єкт лінзування та об’єкт-лінза ідеально вирівняні щодо Землі (як у цьому випадку), ми бачимо повне коло. Якщо вирівнювання не ідеальне, коло буде розірваним. Подібні гравітаційні лінзи являють собою ідеальну лабораторію для вивчення далеких галактик, занадто тьмяних і далеких, щоб за звичайних обставин їх зміг побачити навіть найпотужніший телескоп.

Лінзуюча галактика в центрі зазнімкованого JWST кільця Ейнштейна — еліптична галактика, що видно з її яскравого ядра і відсутності будь-яких видимих структур. Вона входить до складу галактичного скупчення SMACSJ0028.2-7537. Лінзована галактика є спіральною. Попри те, що її зображення викривлене, на знімку все одно можна побачити окремі зоряні скупчення та газові структури.

Знімок кільця Ейнштейна був зроблений JWST у межах проєкту, метою якого є простеження 8 мільярдів років еволюції галактичних скупчень. Зображення також містить дані, зібрані двома інструментами телескопа Hubble — камерами WFC3 та ACS.

За матеріалами Esawebb

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів