Галактика-конструктор: телескоп Hubble зазнімкував незвичайного сусіда Чумацького Шляху

Астрономи, які працюють із телескопом Hubble, опублікували нове зображення. На ньому зафіксована карликова неправильна галактика NGC 5238.

Галактика NGC 5238. Джерело: ESA/Hubble & NASA, F. Annibali

NGC 5238 розташована за 14,5 мільйона світлових років від Землі у напрямку до сузір’я Гончі Пси. Вона має незвичний вигляд і радше нагадує кулясте зоряне скупчення, ніж класичну галактику. Однак за цим непоказним фасадом ховається складна структура, яка є предметом численних досліджень. Астрономи припускають, що NGC 5238 могла зіткнутися з іншою галактикою не далі як мільярд років тому. Приливні спотворення форми NGC 5238 слугують доказом цієї події. Коли дві галактики взаємодіяли, їхня гравітація викликала спотворення в розподілі зір.

Оскільки поблизу немає галактики, яка могла б викликати такі спотворення, астрономи вважають, що NGC 5238 поглинула меншу галактику-супутник. Вони шукають сліди поглиненої галактики, уважно вивчаючи популяцію зір у NGC 5238. Однією з її ознак можуть бути групи зір, властивості яких відрізняються від властивостей більшості, що вказує на те, що вони спочатку утворилися в іншій галактиці. Інша ознака — різкий сплеск зореутворення, що стався приблизно в той самий час, коли відбулося злиття. Дані Hubble, отримані під час аналізу цього зображення, допоможуть астрономам визначити історію NGC 5238.

Попри свої невеликі розміри та непримітний зовнішній вигляд, об’єкти на кшталт NGC 5238 нерідко визначають наше розуміння формування та еволюції галактик. Згідно з однією з основних теорій еволюції галактик, вони формуються «від низу до верху» ієрархічним чином. Першими з газу й темної матерії утворилися зоряні скупчення та малі галактики. Поступово під дією гравітації вони збиралися в галактичні скупчення і суперкластери, що пояснює форму найбільших структур у Всесвіті сьогодні.

Події на кшталт злиття карликової неправильної галактики NGC 5238 з іще більш маленьким компаньйоном могли започаткувати процес збору галактик у ранньому Всесвіті. Тож, спостереження Hubble можуть допомогти перевірити деякі з наших найфундаментальніших ідей про те, як розвивався Всесвіт.

За матеріалами esahubble.org