Вчені, які вивчають галактику Андромеди, виявили, що кулясті скупчення всередині неї насправді народилися деінде. Вони утворюють структуру, що отримала назву «темний потік». Вона є залишками однієї або кількох менших зоряних систем, які «з’їла» наша сусідка.
«Темний потік» у сусідній галактиці
Галактика Андромеди, або ж М31, — це найближча до нас велика спіральна галактика, схожа на Чумацький Шлях. Кілька років тому вчені дійшли висновку, що деякі кулясті скупчення на її околицях утворилися за її межами.
Ці скупчення створюють колосальне утворення, яке вчені назвали структурою Дюле, що перекладається з валійської як «темний потік». Стаття, препринт якої розміщений на сайті arxiv.org, розповідає про утворення цього об’єкта.
На думку фахівців, структура Дюле є залишками однієї або кількох зоряних систем, які були розірвані на шматки й поглинуті Андромедою у минулому. Таким чином, вона є «космічним канібалом».
Галактика Андромеди «з’їла» своїх сусідів
У тому, що великі галактики еволюціонують шляхом «поїдання» менших, для вчених новини немає. Не всі астрономи згодні з такою картиною світу, але, наприклад, щодо Чумацького Шляху відомо, що він протягом своєї історії точно поглинав інші зоряні системи.
Однак вчені досі не впевнені, рештками скількох розірваних на шматки галактик є структура Дюле. Це може бути як одна система, знищена у кілька етапів, так і декілька. Моделювання показує, що в минулому Андромеда пережила мінімум два активних періоди «канібалізму».
Один із них відбувся приблизно 5 млрд років тому, тобто незадовго до того, як утворилася Сонячна система. Другий — давніший, він стався 8—10 млрд років тому. Вчені зазначають, що в ті часи Всесвіт був значно меншим, і матерія у ньому розташовувалася тісніше, ніж зараз.
Еволюція Всесвіту
Вчені хочуть продовжити спостереження за «темним потоком» у галактиці Андромеди, щоб зрозуміти, наскільки звичайним явищем насправді є подібний «канібалізм» і наскільки важливу роль він відіграє в еволюції галактик.
Крім розривання на шматки своїх сусідів, галактики ростуть ще й завдяки постійному притоку газу із зовнішнього простору. Досі ми судили про те, як співвідносяться ці два процеси, переважно з нашої Галактики.
Однак, перебуваючи всередині неї, важко помітити всі подробиці. Галактика Андромеди, що розташована на певній відстані від нас, але не занадто далеко, є значно кращим об’єктом для дослідження.
За матеріалами Рhys.org
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine