Європейська південна обсерваторія повідомила про завершення закладення фундаменту гігантської конструкції, яка допоможе людству зробити наступний крок до осягнення найбільших таємниць Всесвіту. Йдеться про Надзвичайно великий телескоп ESO (ELT).
Найбільша обсерваторія на Землі
ELT стане найбільшим наземним астрономічним інструментом на Землі, що проводить дослідження в оптичному діапазоні. Його центральним компонентом є гігантський купол, що обертається, заввишки 80 м і масою 6100 тонн. Діаметр підкупольного приміщення становитиме 88 м, що можна порівняти з площею футбольного поля.
Усередині купола буде розміщене 39-метрове головне дзеркало, що складається з 798 індивідуальних шестикутних сегментів загальною площею 978 м² та масою 132 тонни. Завдяки йому обсерваторія зможе збирати в 15 разів більше світла, ніж найбільші наявні на сьогодні оптичні телескопи.
Конструкція ELT передбачає використання принципово нової адаптивно-оптичної техніки, яка здатна максимально якісно коригувати викривлення зображень небесних тіл. Очікується, що нова обсерваторія зможе безпосередньо фотографувати екзопланети, вивчати їхні атмосфери, спостерігати народження нових планетних систем, а також допоможе виміряти величину прискорення розширення Всесвіту.
Перші обриси ELT
Закладання фундаменту ELT розпочалося 2018 року. На жаль, пандемія COVID-19 майже на рік зупинила зведення телескопа. Але минулого року будівництво ELT було нарешті відновлене.
Нещодавно зроблений на вершині Серро Армазонес знімок демонструє перші обриси грандіозної обсерваторії. Зліва можна побачити будівельні риштування опорної конструкції купола. Вона буде оточена кільцевою допоміжною будівлею, бетонна основа якої вже майже повністю закладена. У будівлі розміщуватиметься електричне, теплове та гідравлічне обладнання, необхідне для роботи ELT. Вся конструкція вежі поміщатиметься на амортизуючій основі, яка захистить її від підземних поштовхів, землетрусу та інших коливань. Амортизуючі конструкції вже встановлені та відрегульовані.
На передньому плані перед майбутнім головним входом у вежу можна побачити глибоку криницю. У ній буде закладена основа спеціальної щогли для тестування та калібрування 2,4-метрового адаптивного дзеркала ELT. Воно стане одним з основних компонентів оптичної системи обсерваторії. Дзеркало можна швидко деформувати для корекції атмосферної турбулентності. Завдяки йому отримані ELT зображення будуть навіть чіткішими, ніж знімки космічних обсерваторій.
Загальний кошторис проєкту ELT оцінюється в 1,2 млрд євро. Якщо нічого не завадить, телескоп побачить своє «перше світло» 2027 року.
Ви також можете прочитати нашу статтю про перспективні космічні телескопи наступного покоління, які змінять обсерваторію James Webb.
За матеріалами https://www.eso.org
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine