Фото дня: вогняне гало навколо Надзвичайно Великого телескопа

Представлений знімок нагадує вступну сцену з «Короля Лева». Але в реальності він був зроблений не в африканській савані, а в чилійській пустелі Атакама.

Сонце на тлі купола Надзвичайно Великого телескопа. Джерело: E. Garcés/ESO. Ack.: N. Dubost

Знімок демонструє схід Сонця на тлі Надзвичайно Великого телескопа (ELT), що споруджується на вершині гори Серро Армазонес. Ми можемо побачити будівельні крани та каркас купола обсерваторії на тлі сонячного диска.

Після завершення будівництва, висота купола ELT становитиме 80 метрів, а маси — 6100 тонн. Він зможе повертатися на 360 градусів за допомогою рейкових візків. Усередині купола буде розміщено 39-метрове головне дзеркало ELT, що складається з 798 індивідуальних шестикутних сегментів загальною площею 978 м² і масою 132 тонни. Воно має управлятися в режимі реального часу системою високоточних датчиків, що забезпечують постійне оптичне юстування. Завдяки цьому обсерваторія зможе збирати в 100 млн разів більше світла, ніж людське око, та в 13 разів більше, ніж найбільші чинні оптичні телескопи.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал Сонце №1 2025 (192)

До товару

ELT повинен буде дати відповіді на деякі з невирішених питань про наш Всесвіт. Наприклад, як утворилися перші зорі та галактики. Також він зможе робити прямі знімки позасонячних планет. Наразі планується, що нова обсерваторія побачить своє «перше світло» у 2028 році.

Знімок купола був зроблений 29 серпня з території гори Серро Параналь, що знаходиться за 23 км від місця будівництва ELT. Оскільки щодня місце сходу Сонця зміщується, подібне фото можна зробити лише двічі на рік. Також можна звернути увагу на темні ділянки на Сонці. Це плями. Вони є наочною ознакою того, що наше світило наближається до чергового максимуму своєї активності. Що більше плям на Сонці, то вища його активність — і навпаки.

За матеріалами https://www.eso.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Як досягти Марса та Церери за один політ
James Webb виявив приховану чорну діру в сусідній галактиці
Великий сюрприз: астрономи виявили планету на полярній орбіті навколо пари дивних зір
Танення льодовиків могло спричинити прискорення дрейфу континентів
Зміна траєкторії ракети Falcon 9 «украла» дані космічного експерименту
Зі швидкістю цунамі: піщаний апокаліпсис на Землі помітно навіть із космосу
Космічна скарбниця: Hubble зазнімкував кулясте скупчення
Темна матерія все ж може видавати себе при взаємодії зі світлом
Мільйон градусів: місія Solar Orbiter отримала унікальний портрет Сонця
Чи справді телескоп James Webb може знайти життя у космосі?