Фото дня: приречений Аресібо

Ці знімки були зроблені 17 листопада 2020 року одним із супутників Maxar Technologies. На них можна побачити знамениту радіообсерваторію Аресібо. Лише через два дні після знімкування Національний науковий фонд США повідомив про рішення закрити комплекс через його поганий технічний стан і неможливість безпечного ремонту.

Пошкоджена обсерваторія Аресібо. Вид із космосу. Джерело: Maxar Technologies

На супутниковій світлині добре помітний провал у 305-метровій чаші рефлектора. Він утворився в серпні, коли по ній вдарив допоміжний трос, що вискочив із кріплення, який використовувався для підтримки 900-тонної платформи з приймальною апаратурою та опромінювачем.

6 листопада стався новий інцидент, який і вирішив долю Аресібо — лопнув один з основних тросів, що утримували всю конструкцію обсерваторії. При цьому в момент руйнування він зазнавав навантажень, що становили лише 62% від його номінальної міцності.

Пошкоджена обсерваторія Аресібо. Вид із космосу. Джерело: Maxar Technologies

Екстрена перевірка виявила сліди обривів волокон на інших основних тросах. Руйнування будь-якого з них неминуче призведе до початку ланцюгової реакції та повного знищення рефлектора. Інженери, найняті для оцінки технічного стану конструкції, навіть не змогли провести стрес-тести для визначення міцності решти тросів, побоюючись, що це може запустити процес неконтрольованого обвалення. У підсумку, щоб уникнути людських жертв і зберегти хоч якусь частину комплексу, вони рекомендували здійснити контрольоване знесення обсерваторії.

Вивчення масових вимирань допоможе вченим шукати інопланетне життя
Камінь віком 2 млрд років відкрив таємницю марсіанського життя
Погляд у молодість Чумацького Шляху: James Webb зазнімкував зоряне надскупчення
Ухилилася від кулі: запуск ракети Vulcan мало не завершився аварією
James Webb розкрив хімічну загадку на супутнику Плутона
Залишені на Землі астронавти Crew-9 засмутилися поступкою своїх місць екіпажу Starliner
Екзоастероїди: астроентузіасти допоможуть знайти залишки планетних систем біля мертвих зір
Астрономи відкрили потрійну систему з рекордно малим періодом обертання
Астероїди можуть стати їжею в майбутніх міжпланетних місіях
На Сонці стався найпотужніший спалах цього циклу