Фото дня: Магелланові хмари та Дуже великий телескоп

Представлене фото зроблене на вершині гори Серро-Паранал. На передньому плані можна побачити два допоміжні телескопи комплексу Дуже великий телескоп ESO (VLT), націлені на зоряне небо.

Велика Магелланова Хмара у небі над Дуже великим телескопом ESO. Джерело: ESO/ M. Zamani

Дуже великий телескоп ESO

Загалом VLT складається з чотирьох основних 8,2-метрових («юнітів») та чотирьох 1,8-метрових допоміжних телескопів. Основні «юніти» VLT — стаціонарні. Допоміжні телескопи встановлені на рухомих платформах, їх можна переміщати рейками, розміщуючи на 30 підготовлених майданчиках. Це дає можливість використовувати весь комплекс як інтерферометр з переналаштовуваною базою.

Найближчі сусіди Чумацького Шляху

У небі над VLT можна побачити дві «хмари». Насправді це Велика та Мала Магелланові хмари — дві з приблизно п’ятдесяти галактик-супутниць, які обертаються навколо нашого Чумацького Шляху.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Магелланові хмари у небі над Дуже великим телескопом ESO. Джерело: ESO/ M. Zamani

Хоча Магелланові хмари набагато менші за Чумацький Шлях, вони все одно містять мільярди зір. Діаметр Великої Магелланової Хмари (на знімку вона внизу праворуч) — 14 тисяч світлових років, а Малої (вище центра кадру) — 7 тисяч світлових років. Вони розташовані на відстані приблизно 160 та 200 тисяч світлових років від Чумацького Шляху, що робить їх нашими найближчими сусідками. Це набагато ближче, ніж знаменита галактика у сузір’ї Андромеда, від якої нас відділяє приблизно 2,5 млн світлових років.

На фото також можна побачити слабке червоне сяйво. Цей феномен називається світінням нічного неба. Воно виникає через природне випромінювання атомів і молекул земної атмосфери, у даному разі кисню.

Магелланові хмари можна бачити тільки на південному небі та за умови, що воно не забруднене засвіченням від міського освітлення. Це одна з причин, через які телескопи комплексу VLT працюють у глибинах віддаленої від цивілізації чилійської пустелі Атакама. Саме тут ведеться будівництво грандіозного Екстремально великого телескопа, який після введення в експлуатацію стане найбільшою оптичною обсерваторією на Землі.

За матеріалами https://www.eso.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів