Фінальні дні Kepler: останні екзопланети, знайдені знаменитим телескопом

Команда астрономів із Массачусетського технологічного інституту та Вісконсинського університету в Мадісоні повідомила про відкриття трьох раніше невідомих позасонячних світів. Це останні екзпопланети, знайдені телескопом Kepler у фінальний тиждень його місії.

Досягнення місії Kepler

На сьогодні астрономам вдалося підтвердити існування понад 5 тисяч екзопланет. Більш ніж половина з них були знайдені телескопом Kepler. У період з 2009 по 2018 рік він шукав позасонячні світи за допомогою транзитного методу — шляхом реєстрації змін яскравості зір, викликаних тілами, що обертаються навколо них.

Основні підсумки місії Kepler у цифрах. Джерело: NASA/Ames/Wendy Stenzel

До 2018 року Kepler вичерпав останні запаси палива, після чого NASA відключила телескоп. Йому на зміну прийшла нова космічна обсерваторія TESS. Наразі їй вдалося виявити понад 330 екзопланет. Ще 6600 поки що вважаються кандидатами.

Останні екзопланети знайдені телескопом Kepler

Команда американських астрономів поставила собі за мету вивчити дані, зібрані Kepler в останні дні своєї роботи, коли телескоп практично вичерпав запаси палива. Через це фахівці місії втратили можливість утримувати апарат у стабільному положенні і якість його вимірювань погіршилася.

Проте вченим вдалося розробити методику, що дала змогу провести аналіз останніх даних Kepler на предмет наявності транзитів. На них чекав успіх. В останній тиждень своєї роботи Kepler зумів виявити зміни яскравості трьох зір. Під час подальших спостережень, виконаних за допомогою інших телескопів, дослідники підтвердили існування двох екзопланет. Третя, поки що вважається кандидатом.

Зміни блиску зорі, спричинені транзитами екзопланети. Джерело: NASA

Дві підтверджені екзопланети отримали позначення K2-416 b та K2-417 b. Вони розташовані на відстані 400 світлових років від Сонячної системи і являють собою гарячі мінінептуни. Перша екзопланета у 2,6 раза більша за Землю і робить один оберт навколо зорі за 13 днів. K2-417 b — більша. Її радіус утричі перевершує радіус Землі, а період обертання становить 6,5 днів.

Що стосується екзопланети, яку поки що вважають кандидатом, то вона являє собою гарячий нептун, розташований на відстані 1200 світлових років від Сонячної системи. Вона вчетверо більша за Землю та обертається навколо своєї батьківської зорі за 10 днів.

За словами дослідників, хоча всі перераховані світи самі по собі й не є якимись незвичайними, вони цікаві завдяки незвичній історії свого відкриття і символічній значущості, як останні екзопланети місії Kepler.

За матеріалами https://phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Апарат NASA неконтрольовано обертається після пошкодження сонячного вітрила
Що може розповісти про еволюцію світил дослідження зоряного скупчення?
Лід і вогонь: супутник сфотографував найпівденніший вулкан у світі
Астрономи знайшли на небі Темного Вовка
Захоплива панорама: Perseverance вперше побачив кратер Єзеро з висоти
Телескопи James Webb і Hubble вивчили «моторошну» пару галактик
Штучний інтелект навчили розуміти роботи астрономів минулого
Як турбулентність прискорює народження зір
Вихід із космічних перегонів: Boeing шукає покупців для провального Starliner
Два дні до кінця: телескоп NASA впаде на Землю на початку листопада