Фантастичний схід Місяця над пустелею Атакама потрапив на фото

Європейська Південна обсерваторія (ESO) опублікувала неймовірне за красою фото. Воно демонструє схід повного Місяця над плато Чахнатор.

Схід повного Місяця над пустелею Атакама. Джерело: P. Horálek/ESO

Плато Чахнатор розташоване на висоті понад п’ять тисяч метрів над рівнем моря в пустелі Атакама. На цьому дивовижному знімку похилий, іржавий і безплідний ландшафт плато більше схожий на інопланетний світ, ніж на нашу планету. І насправді це не просто порівняння. Пустеля Атакама вважається одним із найнесприятливіших для життя місць на нашій планеті. Його часто використовують для випробування прототипів техніки, яка потім відправляється на Марс.

Але саме настільки екстремальні умови роблять цей регіон одним із найкращих місць на планеті для розміщення астрономічних інструментів, зокрема, здатних вести спостереження в інфрачервоному та субміліметровому діапазоні. Повітря на цій позначці вирізняється неймовірною сухістю, що значно зменшує ефект поглинання випромінювання на цих довжинах хвиль водяною парою, яка міститься в атмосфері. А віддаленість від цивілізації знижує ризик впливу випадкових електромагнітних перешкод на приймачі астрономів.

Саме тому плато було обрано для розміщення масиву радіотелескопів ALMA. Загалом, він складається з 66 антен. 54 з них мають діаметр 12 метрів, ще 12 — діаметр 7 метрів. Вони не є стаціонарними й можуть встановлюватися на різні майданчики, розташовані на відстані до 16 км один від одного. Для їхнього транспортування по плату Чахнатор використовується два 20-метрових тягачі.

Усі 66 антен ALMA об’єднані в єдиний радіоінтерферометр, який наразі є найпотужнішим з усіх коли-небудь побудованих. Обсерваторія є одним із найважливіших інструментів сучасної астрономії. Вона використовується для вивчення туманностей, регіонів активного зореутворення, пошуку новонароджених екзопланет, а також взяла участь в отриманні історичного знімка тіні чорної діри.

Те, що Місяць на знімку здається таким великим — це відома оптична ілюзія. Коли супутник нашої планети перебуває низько над горизонтом, його видимі розміри здаються в кілька разів більшими, ніж коли він знаходиться високо в небі. Але в реальності, кутовий розмір Місяця практично не залежить від його висоти над горизонтом.

За матеріалами https://www.eso.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine