ESA випробувало прилад для вимірювання гравітації на астероїді

Європейське космічне агентство (ESA) провело успішні тести гравіметра GRASS. Він призначений для вимірювання гравітації астероїда Діморф.

Астероїд Діморф і місія Hera

Минулого року створений NASA зонд DART протаранив 160-метровий астероїд Діморф, який є супутником більшого астероїда Дідим. Метою операції була перевірка ефективності методики кінетичного удару для боротьби з потенційно небезпечними небесними тілами.

Диморф
Ілюстрація художника показує викид хмари уламків після зіткнення космічного корабля NASA DART з астероїдом Діморф. Зображення було створено за допомогою знімків, які камера DRACO, на космічному кораблі DART, зробила безпосередньо перед ударом. Джерело: ESO

За зіткненням і його наслідками стежили як мережа наземних і космічних обсерваторій, так і кубсат LICIACube, що відокремився від DART. Його наслідки перевершили очікування більшості вчених. Удар вибив щонайменше тисячу тонн речовини з поверхні Діморфа, що призвело до зміни орбітального періоду малого тіла на 32 хвилини.

Зрозуміло, вченим хотілося б дізнатися більше про те, як зіткнення з DART вплинуло на пару астероїдів. Також їх дуже цікавить кратер, що залишився після удару. Його вивчення допоможе пролити світло на внутрішню будову Діморфа, і дасть змогу провести аналіз речовини з глибин астероїда.

Концепт місії Hera. Джерело: ESA/Science Office

Саме тут у гру і вступає європейська місія Hera. У її межах ESA запустить зонд, який попрямує до Дідима і Діморфа. Після виходу на орбіту навколо астероїдів, Hera випустить кілька кубсатів. Один із них має назву Juventas. Саме він нестиме гравіметр GRASS.

Технічне влаштування гравіметра GRASS

GRASS був побудований фахівцями з Королівської обсерваторії Бельгії та іспанської компанії EMXYS. Він призначений для вимірювання гравітації астероїда Діморф, яка менша за земну більш ніж у мільйон разів. Попри невеликі розміри та масу (вона становить лише 330 грамів), GRASS має складну конструкцію, що складається з двох наборів тонких лез, закріплених у люльках, які безперервно обертаються. Найменший рух кожної лопаті змінює її загальну напругу та навколишніх стінок. Цей метод вимірювання на основі місткості дає гравіметру чутливість, еквівалентну одному мікрометру — або тисячній частці міліметра.

Гравіметр GRASS. Джерело: ESA/EMXYS

GRASS буде залучений у фіналі місії, коли Juventas опуститься на поверхню Діморфа. Гравіметр повинен буде зафіксувати момент посадки, всі наступні відскоки, а потім будь-які зрушення в поверхневій гравітації, викликані впливом сусіднього астероїда Дідим. Очікується, що зібрані GRASS дані дадуть змогу визначити точну масу Діморфа.

Але перш ніж відправляти GRASS до астероїдів, фахівцям потрібно було переконатися, що інструмент витримає умови перельоту в космічному просторі та збереже можливість проводити вимірювання. Для цього гравіметр пройшов серію тестів, в яких він піддавався вібраціям, аналогічним тим, що виникнуть під час його запуску, а потім був поміщений у вакуумну камеру. GRASS успішно впорався з усіма випробуваннями. Найближчим часом гравіметр буде переданий у розпорядження фахівців люксембурзької компанії GomSpace, які встановлять його на борт кубсата.

Підготовка гравіметра GRASS до розміщення у вакуумній камері. Джерело: ESA/EMXYS

Наразі запуск місії Hera запланований на жовтень 2024 року. Вона повинна буде вийти на орбіту навколо пари астероїдів наприкінці 2026 року.

За матеріалами https://www.esa.int

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine