ESA розпочало тестування матеріалів для венеріанського зонда

Фахівці лабораторії LEOX (Low Earth Orbit Facility) почали тестувати перспективні матеріали, призначені для будівництва апарата EnVision. У межах своєї місії він має зробити серію занурень в атмосферу Венери.

Метод аерогальмування

Місія EnVision була схвалена ESA 2021 року. Вона передбачає будівництво апарата, призначеного для вивчення атмосфери та ендогенної активності Венери, а також складання детальної карти її поверхні. Його запуск запланований на початок наступного десятиліття.

Місія EnVision (концепт). Джерело: NASA / JAXA / ISAS / DARTS / Damia Bouic / VR2Planets

Особливість EnVision полягає в тому, що після прибуття до Венери він перебуватиме на дуже витягнутій орбіті з апоцентром, що лежить на відстані 250 тисяч кілометрів від її поверхні. Для того, щоб розпочати виконання своєї наукової програми, апарату потрібно знизити висоту до всього 500 км.

Проблема полягає в тому, що використання двигунів для виконання цього завдання вимагатиме величезної кількості палива, що значно перевершує можливості ракети-носія Ariane 6. Тому для зменшення висоти орбіти EnVision інженери скористаються методом аеродинамічного гальмування. Його суть полягає у використанні атмосфери планети для зміни орбітальних параметрів космічного апарата.

Місія EnVision (концепт). Джерело: ESA/VR2Planets/Damia Bouic

Простіше кажучи, EnVision періодично «пірнатиме» в венеріанську атмосферу. Її опір поступово зменшуватиме висоту апарата без використання будь-якого палива. За розрахунками фахівців, на те, щоб вийти на робочу орбіту, EnVision необхідно буде 16 місяців.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Агресивна атмосфера Венери

ESA вже має певний досвід з використання методики аерогальмування. Так, наприкінці своєї місії 2014 року апарат Venus Express здійснив серію тестових занурень у венеріанську атмосферу. А 2017-го апарат TGO, що прибув до Марса, використав аерогальмування, щоб знизити висоту своєї орбіти.

Занурення апарата EnVision в атмосферу Венери (концепт). Джерело: EnVision

Однак аерогальмування у Венери буде набагато складнішим, ніж у Марса — як через вищі швидкості, так і набагато більшу щільність атмосфери. Також потрібно брати до уваги те, що EnVision буде набагато ближче до Сонця й отримуватиме вдвічі більше випромінювання, ніж якби він перебував на навколоземній орбіті.

І, нарешті, ще один критичний фактор, здатний вплинути на успіх місії — атомарний кисень, що є у верхніх шарах венеріанської атмосфери (він утворюється у процесі розпаду молекул кисню під дією сонячного випромінювання). Він має дуже потужні ерозійні властивості та з часом може зашкодити покриттю космічного апарата.

Тести матеріалів для місії EnVision

Тому вже зараз проєктувальники місії почали перевірку на стійкість перспективних матеріалів, які планується використовувати у будівництві EnVision. Тести проводяться в лабораторії LEOX, яка є частиною випробувального комплексу ESTEC. Фахівці «обстрілюють» атомами кисню зразки, що перебувають у випробувальній камері. Цікаво, що раніше схожу перевірку пройшов апарат JUICE (вважається, що в околицях Європи та Ганімеда теж може бути атомний кисень).

Випробувальна камера лабораторії LEOX. Джерело: ESA

Паралельно з бомбардуванням перспективні матеріали також піддаються нагріванню до температури 350°C. Розрахунки показують, що під час проходження крізь атмосферу Венери деякі елементи EnVision нагріватимуться до подібної температури.

Під час тестів фахівці LEOX вивчають як структурну стійкість матеріалів, так і перевіряють їх на зміну кольору, що також є важливим фактором. Потемніння захисного покриття призведе до того, що EnVision сильніше нагріватиметься, й це може порушити його тепловий баланс.

Наразі інженери досі продовжують випробування різних компонентів, призначених для EnVision. Очікується, що результати тестів будуть оголошені наприкінці року.

За матеріалами https://www.esa.int

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів