Дивна поведінка екзопланети видала її прихованого сусіда

Тайванські науковці дослідили дивну поведінку екзопланети HAT-P-12b, за якою була помічена нерегулярність проходжень по диску її зорі. На думку дослідників, це може свідчити про наявність у цій зоряній системі ще одного світу.

Планета HAT-P-12b
Планета HAT-P-12b. Джерело: phys.org

Планета HAT-P-12b

Астрономи з тайванського університету Циньхуа спробували пояснити, що відбувається з планетою HAT-P-12b, і з’ясували дещо цікаве про саму систему. Результати вони виклали у журналі New Astronomy.

HAT-P-12 — це зоря в сузір’ї Гончих Псів, яка стала відомою після того, як 2009 року на її орбіті виявили планету. HAT-P-12b являє собою «гарячий сатурн», маса якого становить 21% від маси Юпітера, а один оберт навколо зорі він робить трохи більше, ніж за 3 доби.

Ця планета є транзитною, тобто вона час від часу проходить по диску своєї зорі. Це робить її зручним об’єктом для спостережень, але, крім цього, вона мало чим примітна. Єдине, що у ній зацікавило вчених: час її транзитів може відрізнятися від певного середнього значення на термін до 152 с.

Останній факт може здатися не таким і важливим, але обертання планети — річ дуже точна, і відхилення часу транзиту на 2 хвилини за такий короткий проміжок — це дуже багато. Саме цю особливість і спробували пояснити науковці у новому дослідженні.

Що приховує дивна поведінка планети

На щастя, у вчених був достатньо великий масив даних спостережень за HAT-P-12b: цілих 46 кривих блиску. До речі, сама зоря має власне ім’я — Командор, а планета — Пулі. І те, й інше є назвами порід собак, що пов’язане з тим, що система розташована у сузір’ї Гончих Псів.

Наявні дані дозволили науковцям перевірити чотири можливі моделі, які могли б пояснити, чому планета так себе поводить. Перша модель виходила з того, що HAT-P-12b — звичайна планета, яка спокійно обертається навколо своєї зорі. Проте спостереження вона не могла пояснити в принципі.

Друга модель базувалася на припущенні, що планета падає на Сонце. Але тоді швидкість транзитів мала б повільно збільшуватися, але цього не сталося. Третя модель базувалася на припущенні, що орбіта планети є сильно ексцентричною і при цьому постійно зміщується. Вона непогано відповідала спостереженням, але була модель, яка відповідає їм краще.

Йдеться про випадок, коли поруч із HAT-P-12b оберталася б інша планета і її гравітація впливала б на поведінку дивного світу. Вчені порахували, що якби вона мала масу близько 2% юпітеріанської й оберталася б за 6,24 доби, то здійснювала б саме такий вплив на транзити, який спостерігається.

За матеріалами phys.org

Новини інших медіа
Науковці знайшли кандидата на дев’яту планету Сонячної системи
ESA використовуватиме приватну станцію Orbital Reef
Океанічні світи можуть мати дуже вузькі «зони життя»
Чи могли зміни магнітного поля Землі викликати вимирання неандертальців?
Бум! Ще один потужний сонячний спалах!
У NASA спостерігатимуть за європейською капсулою під час повернення на Землю
Розпочалося полювання на «абажури» з темної матерії
Година різниці. Скільки триває найдовший день року в містах України? СПИСОК
Створена найточніша в історії симуляція злиття нейтронних зір у чорну діру
Зіткнення галактик-близнюків утворило моторошний погляд Космічної Сови