Дволика зоря спантеличила астрономів

Міжнародна команда дослідників повідомила про виявлення вкрай незвичайного білого карлика. Одна його сторона складається з водню, тоді як інша — з гелію.

Що таке білі карлики

Білі карлики являють собою фінальний етап еволюції сонцеподібних зір. Коли світило, що перетворилося на червоного гіганта, скидає всю атмосферу, від нього залишається лише одне ядро, яке згодом стискається та остигає, поступово перетворюючись на алмаз. Такі об’єкти називають білими карликами.

Белый карлик
Білий карлик в уявленні художника. Джерело: NASA, ESA, Joseph Olmsted (STScI)

Білі карлики мають дуже високу щільність. За мас, подібних до мас Сонця, вони мають радіус, еквівалентний радіусу Землі. У їхніх атмосферах зазвичай переважає водень або гелій. При цьому, одного елемента приблизно в тисячу разів більше, ніж іншого.

Дволикий білий карлик

Але нещодавно астрономам вдалося виявити білий карлик, який абсолютно не відповідає звичним уявленням про такі об’єкти. Він був знайдений у межах огляду ZTF (Zwicky Transient Facility) і отримав неофіційне найменування Янус — на честь дволикого бога з римської міфології. Вибір назви виявився не випадковим. Спектральний аналіз показав, що одна зі сторін білого карлика складається з водню без будь-яких слідів гелію, тоді як інша навпаки, складається з чистого гелію.

Дволикий білий карлик в уявленні художника. Джерело: K. Miller, Caltech/IPAC

Знахідка стала повним сюрпризом для астрономів. До цього їм не було відомо про існування таких об’єктів. У спробі пояснити аномалію, дослідники висунули припущення, що вони спостерігають рідкісну перехідну фазу еволюції білих карликів. Під час неї водень на поверхні змішується з іншими елементами та «тоне», поступаючись місцем гелію. Що стосується причини, чому цей процес відбувається лише на одній зі сторін мертвої зорі, то відповідь може полягати у впливі магнітного поля білого карлика, яке має асиметричну форму.

Інша теорія, запропонована групою для пояснення дволикості білого карлика, також пов’язана з магнітними полями. Однак у цьому випадку передбачається, що вони впливають на тиск і щільність його атмосфери, даючи можливість формуватися водневим ділянкам у місцях, де магнітні поля найсильніші.

Поки що астрономи не знають, яка з двох теорій вірна. Вони сподіваються, що зможуть отримати відповідь після виявлення інших дволиких білих карликів.

За матеріалами https://phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Американські сенатори вивчають фінансову ситуацію з космічним телескопом Chandra
Китайські астронавти повернулися на Землю після 6 місяців перебування в космосі
Смерть NEOWISE: телескоп NASA упав в Індійський океан
Зерна життя: вчені розкрили таємницю походження давнього зоряного пилу
Космічне світлове шоу: Hubble зазнімкував галактику з надновою
Селфі супутника виявило пошкодження, спричинене загадковим зіткненням
Жодного сліду: Hubble і James Webb не знайшли екзопланет біля Веги
Надпотужний джет чорної діри Центавра А досягає 94% від швидкості світла
Відновлення озонового шару Землі в 2024 році досягло річного максимуму
Супутник побачив результат цунамі в Гренландії