Представлені зображення були отримані за допомогою інфрачервоного приймача SPHERE, змонтованого на Дуже Великому телескопі ESO. Вони демонструють Ганімед та Європу — два крижані місяці, що обертаються навколо Юпітера.
Європа посідає шосте місце у списку найбільших супутників планет у Сонячній системі. Її діаметр складає 3120 км. Отже, вона трохи поступається за розмірами нашому Місяцю. Щодо Ганімеда, то він є найбільшим супутником планети у Сонячній системі. Його діаметр складає 5260 км. Це навіть більше, ніж діаметр Меркурія.
Орбіти супутників Юпітера злегка еліптичні — при своєму зверненні навколо газового гіганта вони то підходять до нього ближче, то знову віддаляються. Цей процес призводить до їхнього періодичного стиснення та розтягування під дією потужного гравітаційного поля планети. В результаті деформацій, що виникають, виділяється тепло, яке зігріває надра супутників та підтримує існування в них величезних океанів. Також вважається, що швидше за все, через припливні дії з-під поверхні Європи б’ють активні струмені та гейзери.
Завдяки отриманим SPHERE новим зображенням, а також спектрам, вченим вдалося зробити оцінки хімічних сполук на поверхнях крижаних супутників Юпітера. Зокрема, вони з’ясували, що яскраві області Ганімеда складені переважно з води, у формі льоду з домішками різних солей, і що вони утворилися пізніше, ніж старіші та темні ділянки, склад яких все ще залишається загадкою.
Слід зазначити, що спостереження юпітеріанських місяців за допомогою наземних телескопів є не найпростішим завданням. Адже вони мають вигляд монетки на відстані 3-5 км — і це при тому, що земна атмосфера сильно розмиває їх зображення. На щастя, система адаптивної оптики приймача SPHERE коригує ці спотворення, забезпечуючи дуже чіткі знімки, на яких можна розглянути деталі розміром всього 150 км.
За матеріалами https://www.eso.org
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine