Другий запуск Starship може відбутися вже цього тижня

Компанія SpaceX завершила підготовку до другого пуску надважкої ракети Starship. У разі отримання дозволу він може відбутися вже цього тижня.

Аварія Starship

Перший орбітальний тест Starship відбувся 20 квітня. Під час набору висоти у прискорювача Super Heavy відключилася низка двигунів Raptor. Це сталося через пожежу в руховому відсіку. Зрештою, гігантській ракеті вдалося досягти позначки в 39 км, після чого вона остаточно втратила управління і почала неконтрольовано обертатися. У підсумку все це призвело до руйнування Starship.

Перший випробувальний політ Starship. Джерело: SpaceX

Але наслідки пуску не обмежилися лише великим вибухом. Стартовий майданчик зазнав набагато більших, ніж очікувалося, пошкоджень. В його бетонній основі, в буквальному сенсі, утворився величезний кратер.

У наступні місяці інженери SpaceX виконали значну роботу над усуненням наслідків аварій і підготовкою наступного пуску. Стартовий майданчик був відновлений і отримав систему водяного охолодження. А в конструкцію Starship було внесено численні зміни. Крім того, він отримав нову систему поділу ступенів.

В очікуванні дозволу на запуск

До вересня фахівці SpaceX зібрали новий екземпляр Starship і провели серію його тестів, повідомивши про готовність уже незабаром здійснити новий політ. Однак для цього компанії необхідно отримати дозвіл Федерального управління цивільної авіації США (FAA). Відтоді організація опублікувала звіт про причини аварії Starship і визнала, що SpaceX виконала всі вимоги з безпеки.

Космический корабль Starship на ускорителе Super Heavy
Космічний корабель Starship на прискорювачі Super Heavy. Фото: SpaceX

Проте FAA досі не видала ліцензію на новий політ Starship. Регулятори пояснюють це тим, що їм також необхідний висновок Служби охорони рибальства та дикої природи США, що пуск не завдасть шкоди живій природі.

Коли саме буде видано висновок, поки що невідомо. Водночас повністю зібраний Starship уже встановлено на стартовому майданчику SpaceX на її базі в Бока-Чіка. За словами представників компанії, якщо дозвіл буде отримано цього тижня, пуск надважкої ракети може відбутися вже 17 листопада.

Новий політ Starship відбуватиметься за графіком першого випробування. Якщо все пройде добре, після розділення прискорювач Super Heavy виконає частковий маневр повернення та приводниться в Мексиканській затоці. Що стосується самого Starship, то він розвине достатню швидкість, щоб вийти на низьку навколоземну орбіту, і зробить неповний оберт навколо Землі. У районі Гавайських островів корабель активує двигуни та увійде в атмосферу, після чого приводниться в океан приблизно за 100 км від північно-західного узбережжя острова Кауаї.

За матеріалами https://phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine