Доля місяцехода VIPER: NASA збирає пропозиції від приватних компаній

NASA опублікувала заяву про партнерство. У ній організація запитує пропозиції від американських компаній, зацікавлених у співпраці з метою відправлення ровера VIPER (Volatiles Investigating Polar Exploration Rover) на Місяць.

Місяцехід VIPER у чистій кімнаті космічного центру ім. Джонсона. Джерело: NASA

VIPER став першим місяцеходом, побудованим NASA. Його планували висадити в одному з південних приполярних кратерів Місяця за допомогою побудованої компанією Astrobotic спускальної платформи Griffin. Основне завдання апарата мало полягати у вивченні реголіту з метою визначення процентного вмісту в ньому водяного льоду. Для цього місяцехід оснастили буром, що дає змогу добувати зразки з глибини до метра, та інструментами для його аналізу.

Однак влітку 2024 року NASA несподівано скасувала місію, мотивувавши це перевитратою коштів. Рішення викликало шквал критики з боку наукової спільноти. У результаті NASA зробила спробу врятувати апарат, звернувшись по допомогу до приватних компаній. Ідея полягає в тому, що якась з американських компаній візьме на себе всі витрати із запуску та управління ровера. Це дасть змогу зберегти наукову складову місії, а також дасть можливість приватним компаніям продемонструвати свої можливості з доставлення на місячну поверхню великих вантажів.

Ініціатива викликала інтерес з боку деяких компаній. Тому NASA перейшла до етапу збору пропозицій. До початку березня всі зацікавлені компанії мають надіслати свої пропозиції, в яких буде описано підхід до організації запуску VIPER і досягнення наукових цілей.

NASA розгляне отримані пропозиції й протягом тижня повідомить, які з компаній зможуть перейти до другого етапу. У його межах вони повинні будуть надіслати детальніші заявки, що включатимуть додаткову технічну інформацію, а також загальну фінансову оцінку проєкту. Пропозиції щодо другого етапу мають бути надіслані до 2 травня. Через 30 днів після цього NASA вибере компанію, з якою буде укладена угода про запуск і управління VIPER.

Організація окремо підкреслює, що обрана компанія не отримає будь-якого фінансування з боку NASA. Їй дістанеться ровер і апаратне забезпечення, після чого вона візьме на себе повну відповідальність за необхідні перевірки, запуск, висадку на Місяць, збір і поширення наукових даних. Передбачається, що витрати на все це складуть кілька сотень мільйонів доларів. Минулого року NASA оцінила альтернативні підходи до доставлення VIPER на Місяць у 350–550 млн доларів.

За матеріалами Spacenews

Новини інших медіа
Китайський орбітальний форпост: супутник зазнімкував станцію «Тяньгун»
Китай шукатиме життя на інших планетах
Космічний археолог: телескоп Chandra розкрив секрет загиблої зорі
На Проксимі Центавра можуть відбуватися невидимі спалахи
Місяць — свідок катастрофи: наш супутник утворився до зіткнення Землі з Теєю
Битва з гравітацією: екіпаж Starliner із підірваним здоров’ям звикає до Землі
Галактика навколо галактики: James Webb зазнімкував неймовірний космічний міраж
Радіація та холод: SpaceX відправить астронавтів у недосліджені полярні висоти
Прощавай, Gaia! ESA навмисно зламала космічну обсерваторію
Протопланетні диски набагато менші, ніж вважалося раніше