Доля місяцехода VIPER: NASA збирає пропозиції від приватних компаній

NASA опублікувала заяву про партнерство. У ній організація запитує пропозиції від американських компаній, зацікавлених у співпраці з метою відправлення ровера VIPER (Volatiles Investigating Polar Exploration Rover) на Місяць.

Місяцехід VIPER у чистій кімнаті космічного центру ім. Джонсона. Джерело: NASA

VIPER став першим місяцеходом, побудованим NASA. Його планували висадити в одному з південних приполярних кратерів Місяця за допомогою побудованої компанією Astrobotic спускальної платформи Griffin. Основне завдання апарата мало полягати у вивченні реголіту з метою визначення процентного вмісту в ньому водяного льоду. Для цього місяцехід оснастили буром, що дає змогу добувати зразки з глибини до метра, та інструментами для його аналізу.

Однак влітку 2024 року NASA несподівано скасувала місію, мотивувавши це перевитратою коштів. Рішення викликало шквал критики з боку наукової спільноти. У результаті NASA зробила спробу врятувати апарат, звернувшись по допомогу до приватних компаній. Ідея полягає в тому, що якась з американських компаній візьме на себе всі витрати із запуску та управління ровера. Це дасть змогу зберегти наукову складову місії, а також дасть можливість приватним компаніям продемонструвати свої можливості з доставлення на місячну поверхню великих вантажів.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Ініціатива викликала інтерес з боку деяких компаній. Тому NASA перейшла до етапу збору пропозицій. До початку березня всі зацікавлені компанії мають надіслати свої пропозиції, в яких буде описано підхід до організації запуску VIPER і досягнення наукових цілей.

NASA розгляне отримані пропозиції й протягом тижня повідомить, які з компаній зможуть перейти до другого етапу. У його межах вони повинні будуть надіслати детальніші заявки, що включатимуть додаткову технічну інформацію, а також загальну фінансову оцінку проєкту. Пропозиції щодо другого етапу мають бути надіслані до 2 травня. Через 30 днів після цього NASA вибере компанію, з якою буде укладена угода про запуск і управління VIPER.

Організація окремо підкреслює, що обрана компанія не отримає будь-якого фінансування з боку NASA. Їй дістанеться ровер і апаратне забезпечення, після чого вона візьме на себе повну відповідальність за необхідні перевірки, запуск, висадку на Місяць, збір і поширення наукових даних. Передбачається, що витрати на все це складуть кілька сотень мільйонів доларів. Минулого року NASA оцінила альтернативні підходи до доставлення VIPER на Місяць у 350–550 млн доларів.

За матеріалами Spacenews

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів