Врятувати місяцехід VIPER: компанія Intuitive Machines поспішає на допомогу

Представники Intuitive Machines заявили, що створюють коаліцію організацій, які готові взяти на себе порятунок ровера VIPER. Його планують відправити на Місяць на одному з апаратів компанії.

Врятувати місяцехід VIPER

VIPER став першим місяцеходом, побудованим NASA. Його планували висадити в одному з південних приполярних кратерів Місяця за допомогою побудованої компанією Astrobotic спускальної платформи Griffin. Основне завдання апарата мала полягати у вивченні реголіту з метою визначення процентного вмісту в ньому водяного льоду. Для цього місяцехід оснастили буром, що дає змогу добувати зразки з глибини до метра, та інструментами для його аналізу.

Місяцехід VIPER (концепт). Джерело: NASA/Daniel Rutter

До літа 2024 року інженери завершили складання VIPER. Потім вдарив грім — NASA повідомила про закриття проєкту. Рішення було мотивоване бюджетними міркуваннями. У NASA заявили, що бюджет проєкту зріс більш ніж на 30% порівняно із затвердженим кошторисом. При цьому, через затримки з боку Astrobotic, VIPER міг би бути запущений не раніше вересня 2025 року. Бухгалтери NASA підрахували, що якщо закрити проєкт зараз, це дасть змогу заощадити 84 млн доларів.

Новина про припинення роботи над VIPER викликала шквал критики щодо NASA. Багато вчених визнали, що рішення не запускати вже готовий місяцехід через досить сумнівну економію є великою помилкою. Також вони скептично сприйняли пропозицію NASA розібрати VIPER і помістити його інструменти на інші місячні апарати, пояснивши це тим, що вони не зможуть виконати його початкові завдання. У цій ситуації організація опублікувала запит на інформацію з метою отримання пропозицій від компаній та організацій, зацікавлених у тому, щоб продовжити роботу над VIPER без додаткових країн з боку NASA.

Коаліція Intuitive Machines

NASA отримала щонайменше одну відповідь. 13 серпня керівники Intuitive Machines заявили, що зацікавлені у VIPER і створюють коаліцію, що складається з компаній, наукових організацій і міжнародних партнерів, готових узяти проєкт у свої руки.

Місяцехід VIPER у випробувальному центрі NASA. Джерело: NASA/Helen Arase Vargas

Зараз фахівці компанії підраховують, що необхідно зробити та в яку суму обійдуться роботи з підготовки VIPER до польоту. На думку виконавчого директора Intuitive Machines Стіва Алтемуса, озвучена NASA сума в 84 мільйони є урядовою, а не комерційною цифрою, і насправді виявиться не настільки значною.

Для доставлення місяцехода Intuitive Machines планує використовувати апарат Nova-D, який все ще перебуває в розробці. Він зможе висадити на місячну поверхню до 1500 кг вантажу. Оскільки маса VIPER становить 500 кг, компанія планує компенсувати витрати на запуск VIPER за рахунок розміщення на платформі комерційних вантажів.

В Intuitive Machines розраховують отримати відповідь на свою пропозицію від NASA наприкінці вересня. Якщо вона буде позитивною, VIPER може вирушити на Місяць наприкінці 2027 року.

За матеріалами Spacenews

Заміна в міжзоряному просторі: Voyager 1 переключився на запасні двигуни
Екіпаж Polaris Dawn зустрів дивовижний захід Сонця з рекордної висоти над Землею
Майбутнє Сонця: астрономи вперше роздивилися поверхню червоного гіганта
З’явився з нічого: на супутнику Юпітера утворився новий вулкан
Перший приватний вихід у відкритий космос: пряма трансляція
Мінімісяць на два місяці: у нашої планети з’явиться тимчасовий супутник
Американські військові фінансують розробку орбітального десантування вантажів
Науковці створили «хмарний атлас» Марса
Гравітація у космосі може працювати не так, як ми думаємо
Космічне пограбування: астрономи розкрили таємницю зниклого галактичного газу