До зустрічі з Марсом: європейський дослідник астероїдів відвідає Червону планету

Призначений для вивчення астероїдів апарат Hera здійснить проліт Марса. Це дасть йому змогу набрати необхідну для досягнення мети швидкість, а також дозволить вченим дослідити Червону планету та її супутник Деймос.

Проліт апаратом Hera Марса в уявленні художника. Джерело: ESA-Science Office

Місія Hera буде запущена у вересні 2024 року. Основною метою місія є подвійний астероїд Дідим. Восени 2022 року його супутник Діморф протаранив зонд DART. Ця подія призвела до викиду великої кількості речовини та змінила орбітальний період об’єкта. Європейський апарат повинен буде в деталях вивчити, як ця подія вплинула на пару малих тіл. Крім того, Hera візьме з собою кілька кубсатів, які випустить після виходу на орбіту навколо астероїдів.

Але перед тим, як досягти Дідима, Hera також відвідає Марс. Фахівці місії розробили траєкторію, яка дасть змогу зонду здійснити проліт Червоної планети в березні 2025 року. Hera пройде на відстані 6 тисяч км від її поверхні.

Марс і апарат Hera (концепт). Джерело: ESA-Science Office

Під час зближення, Hera скористається гравітацією Марса для розгону, що дасть змогу заощадити велику кількість пального та прискорити прибуття місії до цілі. Крім того, вчені планують використати майбутній проліт для проведення досліджень. Особливо їх цікавить Деймос — другий за розмірами супутник Марса, чия орбіта проходить на відстані 23,4 тисячі км від нього.

Діаметр Деймоса становить 12,4 км і він має темну поверхню, що нагадує поверхню астероїдів класу С. Через це ще недавно переважала думка, що він є астероїдом, захопленим гравітацією Марса. Звісно, у минулому, космічні апарати вже знімкували Деймос — але жоден із них не мав такого ж комплекту наукових інструментів, як Hera.

Деймос. Джерело: NASA/JPL-Caltech/University Of Arizona

Траєкторія Hera буде вибудувана таким чином, що апарат наблизиться до Деймоса на дистанцію в тисячу кілометрів. Європейський дослідник зробить знімки супутника, а також збере дані про температуру та мінералогічний склад його поверхні. У спостереженнях Деймоса також братиме участь арабський зонд «Аль-Амаль».

Зібрані Hera дані, повинні будуть допомогти в плануванні японської місії MMX, метою якої є Фобос і Деймос. Її запуск запланований на 2026 рік. MMX повинна буде висадити на Фобос невеликий франко-німецький ровер, а потім доставити на Землю зразок його речовини.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine