Дев’ята планета може виявитися новим законом фізики

Вчені припустили, що незвичний розподіл тіл на кордонах Сонячної системи, який багато хто вважав свідченням існування дев’ятої планети, насправді може бути викликаний чимось іншим. Він може бути доказом того, що у Всесвіті діє закон тяжіння, відмінний від загальноприйнятого.

Дев'ята планета чи модифікована ньютонівська динаміка
Дев’ята планета чи модифікована ньютонівська динаміка? Джерело: phys.org

Альтернативний закон гравітації

Двоє американських фізиків-теоретиків Харш Матур та Кетрін Браун опублікували дослідження, у якому навели докази того, що гравітаційна взаємодія тіл у космосі може описуватися не законом Ньютона і припущеннями Ейнштейна. При цьому свідчення цього вони знайшли безпосередньо у нашій Сонячній системі.

Йдеться про теорію, відому як «модифікована ньютонівська динаміка». Для близьких відстаней, а отже, і для сильної сили тяжіння вона працює абсолютно так само, як і класична. Але варто опинитися там, де сили гравітації стають зовсім слабкими, й вона починає показувати геть інші передбачення.

Модифікована ньютонівська динаміка добре працює на масштабах галактик та їхніх скупчень. Головною її особливістю є те, що вона дозволяє побудувати систему світу без темної матерії, яку ніхто не бачив, але всі шукають. У випадку використання нової теорії спостереження починають збігатися з передбаченнями без додавання цієї сутності.

Дев’ята планета Сонячної системи

Зазвичай докази правильності модифікованої ньютонівської динаміки вчені шукають у спостереженнях за галактиками. Але Матур та Браун займаються пошуками дев’ятої планети Сонячної системи. Зазвичай як доказ її існування наводять дивне групування орбіт транснептунових об’єктів.

Тож дослідники вирішили залучити до розрахунків модифіковану ньютонівську динаміку. Вони сподівалися, що це допоможе їм точніше передбачити орбіту невідомої планети. Але несподівано виявили, що при застосуванні цієї теорії дев’ята планета просто не потрібна. Бо моделювання Сонячної системи в цьому випадку дає ту саму кластеризацію, яка вже кілька років не дає спокою астрономам.

Тобто дев’ятої планети таки немає, але замість цього вся наша теорія гравітації може виявитися хибною. Навіть самі автори дослідження не поспішають з остаточними висновками, оскільки їхня вибірка була маленькою і в розрахунки могла закрастися помилка.

За матеріалами phys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
SpinLaunch запустила супутник «пострілом гармати» із прискоренням 10000G
SpaceX вивела супутники з прямим доступом до мобільних телефонів
Чи існує чорна діра проміжної маси у скупченні Омега Центавра
У пошуках втраченого дейтерію: запропоновано новий спосіб виявлення інопланетян
Аномальне прискорення: вчені з NASA відкрили сім темних комет
Науковці знайшли спосіб підтвердити антропний принцип
Сонячні промені можуть змінювати напрямок магнітного поля
Підлітків запрошують на онлайн-екскурсію дніпровським планетарієм
Пекло, хаос і комети: коли Земля стала придатною до життя
Телескоп «Субару» зазнімкував танець двох галактик, що стикаються