Дев’ять днів замість 6 тисяч років: суперкомп’ютер створив синтетичний Всесвіт

Астрономи оприлюднили серію з-понад мільйона змодельованих зображень, які демонструють, який вигляд матиме космос через майбутній космічний телескоп NASA Nancy Grace Roman Space Telescope. Змодельований погляд допоможе науковцям краще зрозуміти його наукові можливості.

OpenUniverse
Кожна крихітна цятка на зображенні ліворуч це галактика, змодельована в межах кампанії OpenUniverse. Ця симуляція демонструє космос таким, яким його бачить космічний телескоп NASA Nancy Grace Roman Space Telescope. Всього за 250 днів телескоп перегляне в тисячу разів більше неба з такою ж роздільною здатністю. Авторство: NASA

Створення синтетичного Всесвіту

«Ми використали суперкомп’ютер для створення синтетичного Всесвіту, змоделювали мільярди років еволюції й простежили шлях кожного фотона від кожного космічного об’єкта до детекторів телескопа. Це найбільше й найреалістичніше синтетичне дослідження Всесвіту на сьогодні», — пояснив Майкл Троксель, доцент фізики Університету Дьюка.

Проєкт OpenUniverse базувався на роботі суперкомп’ютера Theta в Аргонській національній лабораторії США. За дев’ять днів обчислення, які на звичайному комп’ютері зайняли б понад 6 тисяч років, були завершені. Змодельований набір даних обсягом 400 терабайтів також включає попередній перегляд спостережень з Обсерваторії Вери Рубін і симуляції місії ESA Euclid за участі NASA.

Масштаб симуляцій

Симуляції охоплюють площу в 702 градусів неба — це понад 300 повних місяців — і простягаються у часі-просторі на понад 12 млрд років. Це дозволяє науковцям детально досліджувати вплив темної енергії та темної матерії на еволюцію космосу.

Інноваційні підходи до аналізу даних

Вчені зможуть дослідити 100 млн синтетичних галактик, простежуючи їхню еволюцію. Отримані дані використовуються для створення системи сповіщень, яка повідомлятиме про космічні явища, зафіксовані телескопом Nancy Grace Roman Space Telescope. Оскільки обсяги даних будуть надзвичайно великими, їх неможливо обробляти вручну. Для цього розробляються алгоритми машинного навчання, що допоможуть ідентифікувати й аналізувати важливі космічні події.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал Місяць №2 2024 (191)

До товару

Ця синтетична анімація OpenUniverse показує тип наукових досліджень, які астрономи зможуть робити за допомогою майбутніх спостережень у далекому космосі. Вивчаючи спотворене світло, астрономи можуть досліджувати невловиму темну матерію, яку можна виміряти лише опосередковано через її гравітаційний вплив на видиму матерію. Крім того, таке лінзування також полегшує спостереження за найвіддаленішими галактиками. Відео: Caltech-IPAC

«Головна складність — визначити, чи подія є особливим типом наднової, яку можна використати для картографування розширення Всесвіту, чи чимось схожим, але малозначущим», — зазначила Аліна Кісслінг, наукова співробітниця Лабораторії реактивного руху NASA.

Підготовка до запуску телескопів

Хоча телескоп Euclid уже розпочав роботу, Обсерваторія Вери Рубін має приєднатися наприкінці цього року, а запуск телескопа Nancy Grace Roman Space Telescope запланований на травень 2027 року. Синтезовані зображення допоможуть підготуватися до обробки реальних даних. Одне з досліджень телескопа Roman, що триватиме менш ніж рік, здатне замінити тисячолітню роботу телескопів Hubble і James Webb. Телескоп покаже, як розширювався Всесвіт, створить 3D-карти галактик і відкриє нові деталі про зореутворення.

Порівняння реальних спостережень із симуляціями дозволить оцінити точність прогнозів. Будь-які розбіжності можуть свідчити про нові фізичні закони у Всесвіті. Моделювання стане важливим інструментом для уточнення цих відкриттів і перевірки наукових теорій.

«Ми очікуємо багато наукових відкриттів, які можуть претендувати на Нобелівську премію», — зазначила Кісслінг.

Раніше ми повідомляли про три найкращі телескопи, які запустять до 2034 року.

За матеріалами phys.org

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів