Невловимі космічні події допоможуть виміряти швидкість розширення Всесвіту

Наднові — це захопливе явище епічного завершення життя зорі, яке також розкриває таємниці їхньої еволюції. Майбутній телескоп NASA Nancy Grace Roman Space Telescope шукатиме такі наднові. Його мета буде спрямована на пошук невловимих комбінацій наднових та гравітаційних лінз. З його полем спостереження, яке в 200 разів ширше за Hubble, йому вдасться виявити більше наднових. Якщо знайдеться достатня кількість лінзованих наднових, вони допоможуть визначити швидкість розширення Всесвіту.

Nancy Grace Roman Space Telescope
Nancy Grace Roman Space Telescope

Світлове випромінювання наднових — одне з найенергійніших явищ у Всесвіті. Саме тому воно слугує об’єктом вивчення астрономів. Десятиліттями вони досліджують світлові сигнатури, визначають тип наднової, відстань до галактики-джерела та швидкість розширення Всесвіту.

Ще одним цікавим явищем є гравітаційні лінзи, де гравітація викривлює світло від віддалених об’єктів, відкриваючи нові регіони космосу. Хоча це рідкісне явище, ймовірність з’явлення наднової в гравітаційній лінзі ще менша.

Телескоп Nancy Grace Roman Space Telescope, запланований на запуск 2027 року, відкриє нові можливості для вивчення гравітаційно лінзованих наднових. Команда під керівництвом Лу Строллера вже працює над методами пошуку таких подій, використовуючи модельні зображення гравітаційних лінз.

Hubble
Світлина космічного телескопа Hubble показує потужну гравітацію галактики, яка розташована у величезному скупченні галактик, створюючи кілька зображень однієї віддаленої наднової далеко позаду неї. Фото: NASA

Заплановані методи дозволять досліджувати величезні ділянки неба та виявляти зміни з плином часу. До запуску телескопа команді залишається час на підготовку до роботи з даними, щоб вивчати гравітаційно лінзовані наднові.

Уже виявлені вісім ймовірних гравітаційно лінзованих наднових, але Nancy Grace Roman Space Telescope може надати нові відомості, які допоможуть наблизити нас до розуміння розширення Всесвіту та природи темної матерії та темної енергії. Нас чекають захопливі часи науки.

Раніше ми повідомляли про телескопи, які запустять у космос до 2034 року.

За матеріалами universetoday.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine