Дерев’яний супутник: знайдений найкращий матеріал для космосу

Команда вчених з Університету Кіото та японського лісозаготівельного стартапу Sumitomo Forestry стверджує, що деревина може бути довговічним матеріалом у космосі та найкращим замінником металу. У майбутньому вона може стати проривом у сфері сталого розвитку космічної економіки. Звучить дивно, адже ми звикли, що метали більш пристосовані для суворих умов космосу. Але результати досліджень органічних матеріалів у навколоземному просторі перевершили всі очікування вчених.

Деревина може бути найкращим довговічним матеріалом для космічної галузі
Деревина може бути найкращим довговічним матеріалом для космічної галузі. Фото: Unsplash

Перший дерев’яний супутник уже в 2024 році

Вперше про партнерство оголосили ще 2020 року. А в березні 2022-го команда об’єдналася з Японським агентством аерокосмічних досліджень (JAXA), щоб відправити три види деревини на Міжнародну космічну станцію для перевірки стійкості кожного з них за межами Землі. Після прибуття на МКС зразки помістили у модуль «Кібо», де вони пробули близько десяти місяців. І ось минулого тижня нарешті з’явилися результати. Судячи з усього, це був грандіозний успіх — вчені сподіваються запустити свій перший повноцінний дерев’яний супутник на орбіту вже наступного року.

«Здатність деревини витримувати змодельовані умови низької навколоземної орбіти (ННО) вразила нас. Тепер ми хочемо перевірити, чи зможемо ми точно оцінити вплив суворих умов ННО на органічні матеріали», — сказав Кодзі Мурата, керівник проєкту та дослідник Кіотського університету.

Що стосується породи деревини, то японська магнолія виявилася найстійкішою. Причому вчені підтвердили, що у повернутому зразку не відбулося жодного розкладання або деформацій, таких як розтріскування, викривлення, лущення або пошкодження поверхні, а також майже не змінилася вага, повідомляється в пресрелізі. Це досить визначний прорив, враховуючи суворі температури та високий рівень радіаційного випромінення, характерних для космосу.

Екологічно чистий продукт

Майбутнє деревини може досягти космосу
Деревина може досягти космосу. Фото: KyotoU Global Comms/Jake Tobiyama

Від військових застосувань до високошвидкісного інтернету — суспільство дуже покладається на супутники. Але вони створюють багато реальних проблем як для внутрішнього, так і для зовнішнього середовища Землі.

Як і більшість інших космічних апаратів, коли супутники гинуть, вони часто перетворюються на дуже дороге сміття. А коли повертаються в атмосферу Землі, то створюють ще одну серйозну проблему — згоряння алюмінію. У результаті термічної реакції побічний продукт згоряння цього металу може утворити нову діру в озоновому шарі нашої атмосфери.

Отже, перехід на дерев’яні супутники може стати найкращим із можливих варіантів розв’язання супутникової проблеми. Хтозна, можливо, наступник МКС може бути виготовлений із дерева.

Раніше ми розповідали про бактерії, котрі можуть виробляти ракетне паливо.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Алгоритм машинного навчання допоможе передбачити гравітаційні хвилі
Примарний метелик: Gemini North зазнімкував планетарну туманність
Нова модифікація Телескопа горизонту подій побачить фотонні кільця навколо чорних дір
Розслідування завершено: SpaceX отримала дозвіл відновити польоти Falcon 9
Точно в ціль: висхідний Місяць «зафотобомбив» логотип Паризької олімпіади
Perseverance знайшов найважливішу марсіанську скелю
Темна матерія летить попереду звичайної під час зіткнень галактик
NASA спантеличена: повернення астронавтів Starliner залишається невизначеним
Sierra Space підірвала ще один прототип надувного модуля
Місячну базу може захистити від уламків кам’яна стіна