Чи існує веселка на Марсі: відповідь вченого NASA

Чи є веселка на Марсі? Здавалося б, відповідь очевидна — ні. Але це питання поставлене недарма. На деяких світлинах Марса, знятих ровером Perseverance, можна помітити райдужні ефекти в небі. Це була зовсім не веселка, а відблиски лінз фотокамер. Подібні відблиски є навіть на яскраво освітлених лабораторних зображеннях.

Тоді чому веселка відсутня у марсіанській атмосфері? На це питання вирішив розгорнуто відповісти вчений NASA Марк Леммон. Але спочатку задумайтеся на хвилинку, чому на Землі існує цей красивий оптичний атмосферний ефект, а на Червоній планеті він відсутній?

Веселка
Той самий знімок із «веселкою в небі Марса», знятий ровером Perseverance. Насправді це був просто відблиск від лінзи фотокамери

Що потрібно для веселки?

Виявляється, для формування веселки потрібна не просто вода, а її рідкий стан, висока вологість атмосфери та тепле повітря. У веселці сонячне світло входить у сферичну краплю, переломлюється та відбувається його розкладання у спектр. На відміну від льоду, краплі рідкої води перетворюються на сфери за рахунок поверхневого натягу води. Лід не може сформувати веселку, бо його кристали мають складну і різноманітну форму.

На Марсі є хмари, але вони перебувають у стані набагато нижчому від точки замерзання. Через низький тиск і суху атмосферу вода там може існувати тільки у вигляді льоду. В атмосфері Червоної планети недостатньо води для конденсації й дуже холодно, тому крапельки просто не можуть сформуватися для створення веселки. Щоб на Марсі сформувалася веселка, вологість атмосфери має бути у 1000 разів вищою.

Земні погодні умови

Тепер ви знаєте, чому на Марсі немає веселки. Проте на Червоній планеті зустрічаються погодні явища, як на Землі. У відповідний час року на Марсі можна побачити хмари, але вони складаються з вуглекислого газу та сухого льоду. Часто зустрічаються пилові вихори та сильні вітри, що роздувають потужні пилові бурі. Часом вони здіймають у повітря величезну кількість пилу, який огортає всю планету. Ці катаклізми можуть тривати тижнями. Вони навіть є причиною ламання кількох марсоходів.

Останній такий випадок трапився 2018 року, коли марсохід Opportunity зіткнувся з піщаною бурею планетарного масштабу. Після завершення шторму апарат на зв’язок так і не вийшов, а численні спроби зв’язатися з ним успіхом не увінчалися. NASA довелося офіційно оголосити про завершення місії марсоходу після 15 років активної роботи.

Нагадаємо, що раніше ровер Perseverance вразив NASA моторошним фото заходу Сонця на Марсі.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine