Є повір’я, що якщо загадати найзаповітніше бажання, дивлячись на зірку, що падає, то воно обов’язково здійсниться. Втім, в американському фольклорі для загадування бажань підходить будь-яка зірка, яка мерехтить у нічному небі. Існує навіть окремий вислів «When You Wish Upon a Star», який перекладається як «Коли ти загадуєш бажання, дивлячись на зірку», що набув додаткової популярності з мультфільму «Піноккіо» з пісні світлячка Джиміні: «Мрії збуваються». Проте в соціальних мережах останнім часом шириться ідея, що насправді це не так: зірки, на які ми загадуємо бажання, вже мертві, як і наші надії. Чи це дійсно правда?
Ми готові заспокоїти вас: зорі, які ми бачимо на нічному небі, здебільшого все ще живі. Дуже малоймовірно, що ви загадаєте бажання, дивлячись на зірку, яка вже згасла. Зорі, які ми можемо побачити неозброєним оком, перебувають значно ближче, ніж здається, і їхній життєвий цикл триває набагато довше
Зорі ближче, ніж ви думаєте
Існує хибне уявлення, що зорі, на які ми дивимося, розташовані за мільйони світлових років від нас, тому світло від них подорожувало мільйони років. І коли ми загадали бажання, то, мовляв, воно не здійсниться, бо зірка давно вибухнула чи згасла.
Але всі світила, які ми бачимо на небі неозброєним оком, розташовані майже «поруч» в нашій Галактиці. Діаметр Чумацького Шляху становить приблизно 100 тис. світлових років, а наша Сонячна система розташована на відстані 26 тис. світлових років від його центру. Проте найвіддаленіші зорі, які ми можемо побачити на власні очі, перебувають на відстані до 10 тис. світлових років, а не мільйонів.
Як довго живуть зорі?
Життєвий цикл світил залежить від їхньої маси. Більшість видимих зір — це гіганти або зорі головної послідовності. Гіганти, навіть наймасивніші, існують мільйони років. А зорі головної послідовності, як наше Сонце, — мільярди років. Тобто світло зорі, яка розташована на відстані 10 тис. світлових років від нас, все ще може світити й згасати не збирається. Ну хіба що це не Бетельгейзе, яка є кандидатом у наднову, але вчені досі сперечаються щодо ймовірності цієї події найближчим часом.
Найяскравіші зорі на небі
Бажання можна загадувати на найближчі зорі, які точно сяятимуть у нічному небі ще дуже довго.
- Альфа Центавра (α Центавра) — найближча зоряна система до Землі, на відстані лише 4 світлових років. Насправді це потрійна зоряна система, яка залишатиметься стабільною ще мільйони років.
- Сіріус (α Великого Пса) — найяскравіша зірка на нічному небі, розташована на відстані 8,6 світлових років. Це зоря головної послідовності, якій залишилося горіти ще сотні мільйонів років.
- Епсилон Ерідана (ε Ерідана) — розташована приблизно за 10 світлових років і має вік близько мільярда років. Вона молода, за зоряними мірками.
Найбезпечніша зірка для побажань
Наше Сонце — найнадійніший вибір для загадування бажань. Світло від нього долітає до нас за 8 хвилин, і воно залишатиметься зорею головної послідовності ще приблизно 5 млрд років. Тому можна сміливо загадувати — жодна з ваших мрій точно не «запізниться» на Сонце. Втім, є проблема: прямо на Сонце вдень дивитися не можна через ризик пошкодити зір, хіба що лише під час його заходу, коли воно опиниться ледь над горизонтом.
Таким чином, коли ви загадуєте бажання, майже всі видимі зорі живі й існуватимуть ще дуже довго. Тож сміливо довіряйте свої мрії нічному небу — вони мають усі шанси здійснитися.
Раніше ми повідомляли про те, як астронавт помітив «падаючу зірку» метеорного потоку Гемініди з МКС.
За матеріалами theconversation.com