Гемініди: найпотужніший метеорний потік, який ви найімовірніше не побачите

Коли ми говоримо про метеорні потоки, першими на думку зазвичай спадають спостережувані в серпні Персеїди. Але попри всю їхню «розкрученість», це далеко не найпотужніший метеорний потік. Насправді зараз це звання утримують за собою Гемініди, пік яких спостерігається саме цього тижня.

Знімок метеорного потоку Гемініди, зроблений з великою витримкою під час повного місяця. Джерело: Juan Carlos Casado (TWAN)
[/caption]

Але чому про Гемініди згадують набагато рідше, ніж про Персеїди? У чому унікальність цього потоку і які шанси його побачити цього року? Розбираймося.

Комета в астероїдній шкірі

Метеорні потоки виникають, коли Земля проходить через шлейф пилу, залишений будь-яким небесним тілом. Зазвичай це комета. Однак у випадку з Гемінідами все набагато цікавіше.

Орбіта астероїда Фаетон. Джерело: NASA/JPL-Caltech/Scott Sutherland
[/caption]

1983 року інфрачервона обсерваторія IRAS виявила астероїд, який назвали Фаетоном. Він відразу привернув увагу вчених своїми незвичайними орбітальними характеристиками. Річ у тім, що Фаетон рухається по вельми витягнутій орбіті, яка швидше нагадує орбіту комети. У своєму русі Фаетон перетинає орбіти всіх планет земної групи. У перигелії він наближається до Сонця на відстань лише 21 млн км. У цей момент його поверхня нагрівається до температури 750 °C. Для порівняння, Меркурій ніколи не наближається до Сонця ближче ніж на 46 млн км.

Радарні зображення астероїда Фаетон, отримані 2017 року радіотелескопом Arecibo. Джерело: Arecibo Observatory/NASA/NSF

Але це ще не все. Практично відразу після відкриття Фаетона астрономи запідозрили, що він якось пов’язаний з Гемінідами — адже їхні орбітальні параметри практично ідентичні. Було висунуто припущення, що в астероїда є протяжний пиловий хвіст — і коли Земля через нього проходить, виникає метеорний потік.

У 2009 році обсерваторія STEREO підтвердила цю гіпотезу, вперше зазнімкувавши хвіст Фаетона. Дев’ять років потому сонячний зонд Parker отримав детальніше зображення його хвоста, яке здивувало вчених. Аналіз показав, що він містить набагато більше матеріалу, ніж Фаетон міг би втратити через випаровування речовини під час проходження перигелію. Ба більше, подальші спостереження показали, що хвіст, імовірно, складається не з пилу, а з натрію.

Порівняння знімків астероїда Фаетон, зроблених за допомогою натрієвого (ліворуч) і пилового (праворуч) фільтра. Вони демонструють, що астероїд оточений хмарами натрію, але майже не виробляє пилу. Джерело: ESA/NASA/Qicheng Zhang

Усі ці дивацтва поставили закономірні питання про походження Фаетона. За однією з теорій, він являє собою вироджену комету, яка практично розгубила всі запаси летючих речовин. Що стосується хвоста, то він утворився або в результаті великого зіткнення, або через те, що Фаетон розпався кілька тисяч років тому внаслідок занадто швидкого обертання.

Астероїд Фаетон в уявленні художника. Джерело: NASA/JPL-Caltech/IPAC

Ймовірно, якась визначеність у цьому питанні з’явиться 2030 року, коли Фаетон відвідає японський зонд DESTINY+. Зібрані ним дані, мають допомогти астрономам розкрити таємницю цього загадкового об’єкта і встановити, чи справді в минулому він був кометою.

Найпотужніший метеорний потік

Яким би не було походження Фаетона, одне можна сказати точно: метеорний потік, який він створює, нині є найпотужнішим з усіх, що можна спостерігати на земному небі. Показник ZHR (зенітне годинне число) для Гемінід становить 150. Це число визначає, скільки метеорів на годину зміг би побачити спостерігач на «ідеальному» небі, якби радіант перебував у зеніті. Для порівняння, ZHR потоку Персеїд зараз становить лише 100.

Метеори потоку Гемініди на знімку, зробленому з великою витримкою. Джерело: Stocktrek Images, Inc. / Alamy

У багатьох напевно вже виникло закономірне запитання: якщо Гемініди такі потужні, чому про них так мало говорять? Відповідь досить проста — достатньо просто подивитися на календар, а потім на небо. Груднева погода в помірних широтах північної півкулі, м’яко кажучи, не особливо сприяє астроспостереженням. Небо дуже часто затягнуте щільними хмарами. А прояснення трапляються під час морозів, які теж не мотивують вибиратися за місто подивитися на зорепад.

Персеїди ж спостерігаються в серпні, коли багато ясних і все ще теплих ночей. Тому не дивно, що вони куди більш популярні, ніж Гемініди.

Де й коли спостерігати Гемініди

Гемініди спостерігаються в період з 2 по 21 грудня. Цього року пік їхньої активності припаде на ніч із 13 на 14 грудня. Радіант потоку (точка вильоту метеорів) розташований у сузір’ї Близнюків.

Положення радіанта метеорного потоку Гемініди

Варто сказати, що Гемініди — це один з небагатьох великих метеорних потоків, які можна починати спостерігати ще до опівночі. Вже до 22:00 сузір’я Близнюків підніметься досить високо над східною частиною горизонту. Але необов’язково дивитися прямо на сузір’я. Насправді метеори з’являтимуться по всьому небу. Гемініди відрізняються яскравістю, інтенсивним забарвленням, а також відносно невеликою швидкістю.

На превеликий жаль, крім примхливої зимової погоди, існує ще одна обставина, яка значно ускладнить спостереження Гемінід цього року — Місяць. Під час піка Гемінід його диск буде освітлений на 97% і він створить дуже сильне засвічення неба, через яке навіть за ідеальної погоди значну частину метеорів буде вкрай складно побачити. Для того, щоб побачити якомога більше метеорів, ми радимо сховатися в тінь від Місяця — стати так, щоб якийсь об’єкт (наприклад, дерево або будинок) загороджував його.

Метеор із потоку Гемініди. Джерело: Peter Komka/EPA, via Shutterstock

Утім, те, що цього року Гемініди майже неможливо побачити, зовсім не означає, що так буде завжди. У наступні роки умови для спостереження потоку будуть значно кращими. Під час піка 2025 року місячний диск буде освітлений лише на третину, а 2026 року — на 15%. Тож спостерігачі, яким пощастить із погодою, зможуть побачити повноцінне небесне шоу.

Новини інших медіа
Як метелик на полум’я: комета C/2024 G3 (ATLAS) в гарячих обіймах Сонця
Астрономи досліджують струмені чорних дір за допомогою Телескопа горизонту подій
Танення криги в Антарктиці може викликати посилення вулканічної активності
Туристам пропонують квитки на сонячне затемнення 2027 року в Єгипті
Запуск ракети New Glenn скасували з технічних причин
Hubble зазнімкував джети новонароджених зір в туманності Оріона
Небезпечний маневр: супутники SpaDeX зблизились до трьох метрів на висоті 475 км
На апараті Blue Ghost буде прилад для вивчення надр Місяця
Супутники Starlink «провалилися» на орбіті для зменшення яскравості
Пряма трансляція дебютного польоту ракети New Glenn