Чи варто святкувати афелій

На початку липня наша планета проходить афелій — найдальшу від Сонця точку своєї орбіти. Нинішнього року це відбудеться 4 липня. Ця дата вказана в астрономічних календарях, і засоби масової інформації теж приділяють їй дещицю уваги. Чим примітна ця подія і чи можна її якось помітити?

Афелій проходять усі тіла, що обертаються навколо Сонця. В цій точці вони знаходяться від нього найдалі й рухаються найповільніше. Є лише дві можливості цього уникнути. Перша — це мати ідеальну колову орбіту, в усіх своїх частинах рівновіддалену від центрального тіла. Але такий ідеальний варіант у природі вкрай малоймовірний. Друга — опинитися на розімкненій траєкторії, єдиний раз наблизитися до Сонця в перигелії та назавжди залишити його сферу тяжіння. Таке трапляється з деякими кометами.

Отже, проходження афелію не є чимось екстраординарним. Астрономам потрібно про нього знати, щоб розраховувати координати небесних тіл — вони безпосередньо пов’язані з положенням Землі у просторі.

Причини того, чому момент проходження афелію припадає на різні дати, абсолютно ті самі, що й у випадку перигелію: по-перше, це неціле число діб у земному році, завдяки чому доводиться періодично вводити переступний (високосний) день. По-друге, Земля насправді обертається не навколо Сонця, а навколо центру мас Сонячної системи — нематеріальної точки, яка майже ніколи не співпадає з центром нашого світила. Тому для визначення «справжнього» афелію спостережень недостатньо — потрібно врахувати ще гравітаційний вплив інших планет, а це вимагає складних обчислень.

Діаметр сонячного диску при спостереженнях із перигелію (ліворуч) та з афелію відрізняється не настільки сильно, щоб викликати суттєві сезонні зміни

Звідси вже неважко зрозуміти, що безпосередньо побачити якісь явища, пов’язані з проходженням Землею афелію, ми не можемо. Швидкість її орбітального руху, яку вимірюють по допплерівському зсуву частоти радіовипромінювання квазарів у зодіакальних сузір’ях, у цей час майже не змінюється, кутовий діаметр диску Сонця в цей момент практично не відрізняється від того, яким він був за день до того чи буде наступного дня… Відстань до Місяця за допомогою лазерної локації ми вже навчилися визначати з точністю до кількох сантиметрів, але для цього на його поверхні встановили декілька спеціальних рефлекторів. На сонячній поверхні таких пристроїв, очевидно, нема й ніколи не буде, бо вона являє собою океан розжареної плазми, що постійно коливається.Та все одно варто пам’ятати: в розпал літа у Північній півкулі наша планета знаходиться від Сонця на 3,3% далі, ніж коли у нас зима. На цю ж скромну величину відрізняються й видимі діаметри сонячного диску в відповідні дати (31′27″ і 32′31″). Тобто, всупереч поширеному невірному переконанню, пори року на Землі визначаються не відстанню до центрального світила. Найважливіший чинник у даному разі — це нахил земного екватора до екліптики (площини земної орбіти). Цей нахил астрономи давно й успішно вимірюють, і він, як усе в нашому мінливому світі, теж не лишається постійним. Але це вже зовсім інша історія…

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів