Чи може агромоніторинг із космосу врятувати наш урожай?

Супутники агромоніторингу є однією з тих апаратів, що можуть перетворити сільське господарство на сучасну високотехнологічну галузь. Вони дозволяють дізнатися про те, в якому стані будь-яке поле на поверхні Землі. Це досягнення може видатися незначним, але насправді воно відіграє ключову роль у забезпеченні продовольчої безпеки планети.

Супутники агромоніторингу постійно відстежують стан полів в усьому світі
Супутники агромоніторингу постійно відстежують стан полів у всьому світі

Найвигідніший бізнес XXI століття

Усі знають, що у XXI столітті найважливішими товарами називають електроніку, програмне забезпечення та зброю. Проте насправді за важливістю усіх їх випереджає інший продукт — їжа. Простим він здається лише на перший погляд.

Кількість людей на Землі продовжує зростати. При цьому всі вони хочуть їсти досита, і отримання цього стану вже видається одним із найважливіших досягнень людської цивілізації. І це при тому, що агропромисловість і досі залишається найбільш залежною від примх природи галуззю виробництва.

Дощі, посуха, віруси та бактерії, виснаження ґрунтів — усе це і в кращі часи легко могло знищити врожай. А зараз клімат змінюється, і не в останню чергу через діяльність самих людей. Розорювати незаймані землі й максимально використовувати їх більше не можна. У кращому разі це дасть мізерні результати, в гіршому — призведе до катастрофи.

Посуха та виснаження ґрунтів — одна з головних проблем сучасного агробізнесу
Посуха та виснаження ґрунтів — одна з головних проблем сучасного агробізнесу

Саме тому майбутнє агробізнесу — ефективне використання того, що є. А це неможливо без постійного моніторингу величезних площ. І саме тут на допомогу людям, що працюють на Землі, приходять компанії, які дивляться на все це з небес.

Хто найкраще від усіх знає про стан полів?

На перший погляд, ніхто не може знати краще про те, який буде цьогоріч урожай, ніж ті люди, які безпосередньо його вирощують. Проте насправді це не так. Людина маленька, а поля — великі. Навіть якщо агроном об’їде за тиждень тисячі гектарів угідь, він все одно не зможе швидко скласти всі отримані відомості докупи у своїй голові, аби точно вказати, звідки насувається небезпека.

Тут потрібний погляд згори, складання електронних мап та постійна комп’ютерна обробка даних із них. Бо деякі негаразди, які потенційно здатні не просто розорити окремого аграрія, а й спричинити проблеми на світовому продовольчому ринку, можна передбачити заздалегідь. Ось тільки для цього треба постійно позирати оком на кожне поле і зазначати крихітні зміни, які видно тільки при ретельному порівнянні двох наборів даних.

EOS Data Analytics надає комплексні послуги з агромоніторингу
EOS Data Analytics надає комплексні послуги з агромоніторингу. Джерело: EOS DA

На сьогодні немає кращого способу забезпечити всіх фермерів у світі такою інформацією, ніж застосування супутників агромоніторингу від компанії EOS Data Analytics (EOSDA). На відміну від літаків, виведені на орбіту апарати не потребують витрат на паливо, щоб збирати дані з кожного поля на планеті.

Саме таку послугу і пропонує EOSDA — компанія, яка використовує власний супутник EOS SAT для спостереження за полями у видимому та інфрачервоному діапазонах. Також компанія видобуває інформацію з апаратів, запущених іншими операторами. Для українських аграріїв, які переживають складні часи через війну, подібна послуга надається безоплатно через платформу EOS Crop Monitoring.

По суті, це — онлайн-сервіс, який дозволяє своїм клієнтам отримати щодо їхніх полів висновки аналітиків, які базуються на регулярному дослідженні цих ділянок землі, отриманих космічними апаратами. В усьому світі аграрії платять шалені гроші за такі послуги, а українським фермерам достатньо просто заповнити форму.

Інтерактивна карта від EOS DA показує ситуацію щодо сільського господарства в Україні
Інтерактивна мапа від EOSDA показує ситуацію щодо сільського господарства в Україні. Джерело: EOS DA

Як супутники бачать посуху

Звичайно, що «супутниковий моніторинг полів» звучить дуже круто. Але чи справді така послуга має сенс? Чи можна прожити й без неї? Відповісти на це легко, якщо згадати, що головний ворог сільського господарства у XXI столітті — нестача води. Клімат у Євразії та Північній Америці стає сухішим, водоносні горизонти виснажуються.

Усі ці абстрактні наукові факти починають відігравати помітну роль у житті конкретного фермера у другій половині літа. Дощі змінюються сонячними днями, й зернові та городина починають відчутно сохнути. І фермер може визначати, виходячи з власного досвіду: збирати врожай зараз чи відтермінувати цей процес на тиждень, а там, можливо, знову підуть дощі й ситуація покращиться.

Помилитися в умовах, коли й дощі випадають не так, як 20 чи 50 років тому, і сорти сільськогосподарських рослин вже не ті, дуже легко. А кожне неправильне рішення може призвести до великих збитків.

Космічне селфі супутника EOS SAT-1
Космічне селфі супутника EOS SAT-1. Джерело: Dragonfly Aerospace

І саме тут у пригоді стануть супутники агромоніторингу. Річ у тім, що їхні зображення не є повною мірою фотографіями. Сенсори апаратів вловлюють електромагнітні хвилі у широкому спектрі хвиль — від ультрафіолетових до інфрачервоних. По суті, вони збирають дані про інтенсивність відбитого випромінювання на певних частотах.

Найважливішим при цьому є вузький діапазон, що одразу за видимим червоним кольором. Саме у ньому здорове зволожене листя відбиває сонячні промені найбільш інтенсивно, тому за відблиском на цих хвилях можна дуже точно оцінити: рослина отримує достатньо вологи чи нестача води вже почала впливати на її здоровʼя. При цьому цей показник можна оцінювати по цілому полю чи навіть групі полів. І висновок буде точніший, ніж у будь-якого найдосвідченішого аграрія.

Як супутники допомагають боротися зі шкідниками та бурʼяном

Те ж саме можна сказати про два інших важливих для сучасного фермера виклики: боротьбу зі шкідниками, бур’яном та виснаженням ґрунтів. І те, й інше вимагає від фермера оперативного втручання у чітко визначений час. Визначити його також допоможе супутниковий моніторинг від EOSDA. Наявні методики дозволяють не тільки побачити, що з полем щось не так, а й визначити характер потенційної загрози.

Рослина, вражена хворобою
Рослина, вражена хворобою. Джерело: eos.com

Адже використовувати добрива для підняття врожайності та інсектициди для боротьби зі шкідниками треба помірно. Це не тільки може зашкодити довкіллю та здоров’ю людей, але й банально розорити власника поля.

Сучасний агробізнес дуже чутливий до збільшення витрат на вирощування врожаю. Світовий ринок їжі спирається на точне прогнозування. Ще до того, як зерно визріє на полях України, трейдери вже знатимуть, як його транспортувати, де перепродавати й у якій країні буде кінцевий споживач.

І якщо даними від супутників не володіє фермер — це не значить, що доступу до них не мають ті, хто купить у нього зерно. Використовувати цю технологію — значить говорити на рівних зі своїми бізнес-партнерами.

Супутниковий моніторинг агробізнесу важливий не тільки для окремих фермерів, а й для урядів держав, особливо тих, в яких сільськогосподарська продукція займає значну частину експорту.

Зміни клімату та сільське господарство складають єдиний комплекс проблем
Зміни клімату та сільське господарство складають єдиний комплекс проблем. Джерело: www.advancedsciencenews.com

Розвиток цієї сфери — це завжди системні рішення на межі власне вирощування рослин, екології, біотехнології, фінансової політики та юриспруденції. Вони не можуть бути простими та мають спиратися на комплексну наукову оцінку того, як сільське господарство взаємодіє з навколишнім середовищем.

А з цим завданням повною мірою можуть впоратися лише супутники. Саме тому сільське господарство майбутнього має перетворитися з традиційного низькотехнологічного заняття на сферу застосування високих технологій.

Супутники агромоніторингу не можуть захистити українські поля від пожеж, викликаних російськими обстрілами. Для цього є інші апарати, наприклад, ICEYE, який використовує ГУР МО. Зате вони цілком здатні врятувати врожай від інших небезпек.

Партнерська публікація

Американські сенатори вивчають фінансову ситуацію з космічним телескопом Chandra
Китайські астронавти повернулися на Землю після 6 місяців перебування в космосі
Смерть NEOWISE: телескоп NASA упав в Індійський океан
Зерна життя: вчені розкрили таємницю походження давнього зоряного пилу
Космічне світлове шоу: Hubble зазнімкував галактику з надновою
Селфі супутника виявило пошкодження, спричинене загадковим зіткненням
Жодного сліду: Hubble і James Webb не знайшли екзопланет біля Веги
Надпотужний джет чорної діри Центавра А досягає 94% від швидкості світла
Відновлення озонового шару Землі в 2024 році досягло річного максимуму
Супутник побачив результат цунамі в Гренландії