Чумацький Шлях над Мауна-Кеа

Представлене зображення було зроблене на висоті 4200 м над рівнем моря на вершині згаслого гавайського вулкана Мауна-Кеа. Це місце вважається одним із найкращих куточків нашої планети для розміщення обсерваторій. І навіть побіжного погляду на світлину достатньо, щоб зрозуміти, чому.

Смуга Чумацького Шляху над вершиною вулкана Мауна-Кеа. Джерело: International Gemini Observatory/NOIRLab/NSF/AURA/J. Ch

Фото демонструє усипане незліченною кількістю зір нічне небо, серед якого виділяється смуга Чумацького Шляху. Якщо поглянути на неї в телескоп або підзорну трубу, то стає очевидним, що насправді вона складається з величезної кількості слабких зір, які не можна окремо розрізнити неозброєним оком.

Характерні темні згустки та вусики всередині смуги Чумацького Шляху є скупченням космічного пилу, що блокує випромінюване фоновими зорями видиме світло. Через це створюється враження «порожніх» ділянок на небі, хоча це зовсім не так.

На щастя, астрономи мають способи проникнути крізь пил і побачити, що ж ховається у центрі Галактики. Для цього використовується зйомка в інших частинах електромагнітного спектра, зокрема, в інфрачервоному діапазоні. Розташований на вершині Мауна-Кеа телескоп Gemini North, який також зображений на знімку, призначений для таких спостережень. Поєднання 8,1-метрового дзеркала, адаптивної оптики та місця розташування роблять його одним із найкращих наземних астрономічних інструментів для вивчення нашої Галактики.

Ви також можете почитати про нещодавнє відкриття телескопа Gaia, який з’ясував, що деякі ділянки Чумацького Шляху старші, ніж здаються.

За матеріалами https://noirlab.edu

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine