Чорна діра в центрі Чумацького Шляху підтвердила передбачення Ейнштейна

Публікація відомої фотографії чорної діри в центрі Чумацького Шляху є не тільки неймовірним науковим досягненням, а й точно узгоджується з гіпотезою про те, як ці дивні об’єкти формуються силою гравітації. Чорна діра Стрілець А* належить до типу надмасивних чорних дір, які містяться в центрі багатьох галактик. Однак у порівнянні з монстрами на кшталт M87* масою в 6,5 мільярда Сонць, наш Стрілець А* здається крихітним, хоч і має масу в 4,3 мільйона разів більше сонячної.

Перший в історії знімок Стрільця А*: чорної діри, розташованої в центрі нашого Чумацького Шляху. Джерело: EHT Collaboration

Зображення цих двох чорних дір помітно схожі, оскільки обидва мають характерну форму пончика. І ця подібність точно узгоджується з передбаченнями фізиків, які стверджували, що вони матимуть однаковий вигляд, незалежно від їхнього розміру. Все тому, що у чорних дір «немає волосся» — вони різняться тільки масою, спіном та зарядом. Додаткових характеристик, або, як називають їх фізики, «волосся», не існує.

EHT створила декілька зображень Стрільця
EHT створила декілька зображень Стрільця A* за допомогою трасування променів і передбачення загальної теорії відносності Ейнштейна. Зображення: UArizona

«Той факт, що чорні діри мають вигляд каблучки з чорною тінню всередині, говорить про те, що це чисто гравітація. Все передбачено загальною теорією відносності Ейнштейна — єдиною теорією в космосі, яка не турбується про масштаб», — пояснив у своїй заяві дослідник чорних дір Дімітріос Псалтіс з університету Аризони.

Порівняння розмірів чорних дір
Порівняння розмірів чорних дір у центрі Чумацького Шляху та в центрі галактики М87. Джерело: EHT collaboration

Це масштабування незвичайне для нас, тому що більшість речей, що існують у різних розмірах, мають різний вигляд. Як приклад вчений наводить мураху та слона, які разюче відрізняються одне від одного через різну масу, і як на них вплинула еволюція для адаптації до гравітації. Але чорні діри однакові, незалежно від того, великі вони чи маленькі. Чорна діра M87* у 1500 разів більша, ніж Стрілець A*. Але вони дуже схожі. Це означає, що навіть дуже маленькі чорні діри, якби ми змогли їх побачити, мали б такий саме вигляд, як зображення Стрільця A* та чорної діри у центрі галактики M87. Усі вони за формою були схожі на пончик.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

«Куди б ми не подивилися, ми побачимо пончики, й усі вони будуть більш-менш однаковими. Що дивно, цей факт схожості чорних дір нікому із фізиків не подобається. У фізиці вченим не подобається світ, у якому речі не мають певного масштабу», — пояснює Псалтис.

Нагадаємо, що раніше в Чумацькому Шляху була знайдена мандрівна чорна діра.

За матеріалами University of Arizona

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів