Астрономію часто плутають з астрологією. Остання, на відміну від першої, обіцяє знання про те, що кожного з нас чекає у найближчому майбутньому. Ця обіцянка базується на уявленні, начебто рух Сонця та планет по знаках зодіаку впливає на долю. З точки зору людей, які займаються справжньою наукою про зорі, це здається смішним — хоча б тому, що навіть просто розповідаючи, що ми народилися «під таким-то сузір’ям», ці люди говорять нам неправду.
1. Що таке зодіак?
Зодіаком, або ж зодіакальним колом, називають сузір’я, крізь які проходить екліптика — лінія, якою впродовж року рухається Сонце. Вважається, що таких сузір’їв 12: Овен, Тілець, Рак, Лев, Діва, Терези, Скорпіон, Стрілець, Козеріг, Водолій і Риби.
Саме слово «зодіак» означає «звіриний», тобто вважається, що це фігури тварин на небі. Але якщо уважно придивитися, то три з них зображують людей (Близнюки, Діва та Водолій), одна — явно розумну міфічну істоту (Стрілець) і ще одна — неживий предмет (Терези).
2. Чому знаки зодіаку починаються з Овна?
Астрологія виникла у І тисячолітті до н.е. на Близькому Сході. В ті часи спостереження за небом не було точною наукою, тож тодішні мудреці просто розділили рік на 12 рівних частин, вважаючи, що протягом кожної з них Сонце перебуває у певному знаку, починаючи з точки весняного рівнодення. В цій точці екліптика перетинає небесний екватор, тому після проходження через неї нашого світила день у північній півкулі стає довший за ніч (починається астрономічна весна). Жерці-астрономи правильно визначили, що ця точка — в сузір’ї Овна. Саме тому всі астрологічні прогнози починаються з цього знаку.
3. Чому астрологічні прогнози в «еру Риб» брешуть?
Чого стародавні жерці не знали, так це того, що внаслідок прецесії земної осі (поступової зміни її положення у просторі під дією гравітації Сонця та Місяця) точка весняного рівнодення весь час зсувається. Ті 30°, які складає один зодіакальний знак, вона проходить за 2160 років. Тому вже на початку нашої ери вона насправді перебувала у сузір’ї Риб.
При цьому частина астрологів знає це і навіть називає сучасний період історії «ерою Риб». Але астрологічні «зодіакальні знаки» умовно вважаються «прив’язаними» не до сузір’їв, а до точок рівнодення та сонцестояння, тому в день весняного рівнодення, згідно з уявленнями астрології, Сонце й надалі «вступає у знак Овна», який до відповідного сузір’я давно не має стосунку.
4. Чому сучасні межі сузір’їв мають велике значення?
Коли люди вигадували зодіак, «кордонів» на небі у сучасному вигляді ще не існувало. Але з часом астрономія ставала все більш точною наукою, зір на небі відкривали все більше… Нарешті, 1928 року з’явилися ті межі сузір’їв, які ми знаємо зараз.
І виявилося, що навіть якщо зробити поправку на зсув точки весняного рівнодення, час перетину Сонцем меж певного сузір’я не збігається з його входженням в астрономічний знак відповідно до розрахунків астрологів. Причиною цього є те, що реальні межі сузір’їв дуже мало схожі на акуратні сектори, намальовані стародавніми мудрецями.
5. Скільки насправді існує зодіакальних сузір’їв?
Найпомітнішим результатом введення сучасних меж сузір’їв став той факт, що Сонце на своєму шляху небом перетинає не 12, а 13 із них. Між Стрільцем і Скорпіоном воно рухається Змієносцем, і до того ж проводить там значно більше часу, ніж у тому ж Скорпіоні.
При цьому тільки частина астрологів визнає Змієносця зодіакальним сузір’ям. Решта ж просто ігнорує той факт, що Сонце і планети насправді бувають у ньому. Астрономічно точну відповідь на питання, «під яким сузір’ям ви народилися», тобто в якому сузір’ї у той момент перебувало Сонце, можна знайти на схемі нижче.
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine