Час утворення зір впливає на їхню долю

Вчені встановили, що початкова функція маси, яка визначає те, скільки існуватиме зоря, насправді залежить від металічності. Це означає, що частота народження маломасивних і довгоживучих світил була різною.

Червоний карлик
Червоний карлик. Джерело: Mindmatters.ai

Початкова функція маси

Дослідники з Національної астрономічної обсерваторії Китайської академії наук довели, що початкова функція маси не є постійною, а залежить від металічності вихідної популяції зір. Свою роботу вони виконали за допомогою багатооб’єктного спектроскопічного телескопа LAMOST.

Початкова функція маси — це параметр, який показує, як розподіляються маси у певній вибірці зір. Для Чумацького Шляху вже пів століття вважається доведеним, що вона і тільки вона визначає те, яким шляхом піде еволюція світил і скільки часу вони будуть існувати.

Вчені давно підозрювали, що для інших галактик початкова функція маси може бути зовсім іншою. Однак для цього треба краще дослідити її для нашої власної. Традиційним способом зробити це є підрахунок зір певної маси у заданому об’ємі простору.

Так, задача неодноразово розв’язувалася раніше, але досі у таких дослідженнях враховувалася лише невелика кількість зір. До того ж при цьому ніхто не враховував їхню металічність. Так називається вміст у складі світила всіх елементів, важчих за гелій.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Металічність та час утворення зір

У новому дослідженні вчені відібрали близько 93 тис. червоних карликів із каталогів LAMOST та порівняли їх з даними орбітального телескопа Gaia. Завдяки цьому вдалося відсортувати зорі за металічністю та підрахувати співвідношення зоряних мас у кожній групі.

Виявилося, що кількість цих маломасивних зір у Галактиці змінювалася з часом, а значить початкова функція маси теж не залишалася постійною. Чим більшою є металічність вихідного матеріалу, тим більше шансів на утворення маломасивних зір.

Своєю чергою металічність газопилових хмар визначається тим, скільки поколінь зір минуло до того, як вони утворилися. Тобто початкова функція маси змінюється, і те, як саме будуть еволюціонувати світила, залежить не тільки від їхньої маси, а й від часу утворення.

Це відкриття важливе не лише для правильного розуміння інших галактик. Цілком може статися, що і наші уявлення про Чумацький Шлях доведеться скорегувати. Адже навіть кількість світил Галактиці підрахована з урахуванням еволюційних моделей, в яких початкова функція маси є незмінною.

За матеріалами Рhys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів