Біля іншої зорі знайшли теплий сатурн

Орбітальний телескоп TESS відкрив чергову екзопланету. Нею виявився газовий гігант розміром із Сатурн, але значно тепліший за нього. Він обертається навколо своєї зорі, яка дуже схожа на Сонце лише за 21,5 доби.

Планета TOI-4994
Планета TOI-4994. Джерело: www.livingfuture.cz

TESS — відкривач планет

Міжнародна група вчених під керівництвом Ромі Родрігеса з Гарвардсько-Смітсонівського центру астрофізики нещодавно опублікувала статтю, у якій описує відкриття нової екзопланети. Допомогли їм у цьому дані супутника Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS).

TESS уже давно є одним з найголовніших інструментів для відкриття екзопланет. Зараз за ним рахується 7300 надійних кандидатів, 751 з яких уже підтверджені іншими методами. Від моменту свого запуску у 2018 році він постійно спостерігає близько 200 тис. зір.

Вчені спостерігали за зорею TOI-4994, також відомою як TIC 277128619. Це жовте світило розташоване у 1079 світлових роках від нас. Дослідження дозволили встановити, що його діаметр на 5% більший за сонячний, вік складає 6,3 млрд років, а температура поверхні — 5640 К.

Теплий сатурн

Але найголовніше, що відкрили вчені, — «провал» у кривій випромінювання зорі. Глобальний телескоп обсерваторії Лас Кумбрес вже підтвердив, що йдеться про планету. Вона має діаметр у 76 відсотків юпітеріанського, тобто її можна порівняти із Сатурном.

Однак, на відміну від нього, вона не має кілець і розташована значно ближче до своєї зорі, у так званій «теплій зоні». Її відстань від місцевого сонця складає 0,15 а.о., а один оберт навколо нього вона здійснює за 21,5 доби.

Нововідкрита планета схожа на Сатурн не тільки за розміром, але й густиною, яка складає 0,78 г/см3. Це означає, що речовина цієї планети в середньому менша, ніж у води. Температура ж становить 717,6 К.

За матеріалами phys.org

Новини інших медіа
Загадка мертвої галактики: швидкий радіосплеск збентежив астрономів
Загадковий навколоземний астероїд виявився шматком Місяця
У 3,5 раза ближче за Меркурій: обсерваторія SOHO показала рандеву комети із Сонцем
Планетарний локдаун: чи вплинула пандемія COVID-19 на температуру Місяця?
Ракети NASA пролетять крізь полярне сяйво
Blue Ghost показав який вигляд має сонячне затемнення в космосі
На далекій екзопланеті дмуть надзвукові вітри
Лебедина пісня C/2024 G3 (ATLAS): «привид» комети прикрасив небо над Атакамою
Китай хоче використати лазери для енергопостачання місячних місій
Супутниковий звʼязок 2025: коли стане доступним на смартфонах та скільки коштуватиме