Пекуче близько: телескоп TESS виявив ультрагарячий нептун

Міжнародна група вчених повідомила про виявлення екзопланети розміром з Нептун, яка рухається по дуже близькій орбіті навколо своєї зорі. Це лише четвертий об’єкт такого типу, знайдений за всю історію спостережень.

Ультрагарячий нептун в уявленні художника. Джерело: NASA/JPL-Caltech/K. Miller (Caltech/IPAC)

Відкриття було зроблено за допомогою телескопа TESS. Йому вдалося виявити періодичні зменшення яскравості помаранчевого карлика, викликані транзитами невидимого компаньйона. Під час подальших спостережень, виконаних за допомогою наземних телескопів, астрономи підтвердили факт знахідки.

Відкрита екзопланета отримала позначення TOI-3261 b. За розмірами вона нагадує Нептун. Однак на відміну від нього, її орбіта пролягає на дуже невеликій відстані від зорі. TOI-3261 b здійснює один оберт навколо свого світила всього за 21 годину, її освітлений бік розігрітий до температури близько 1500 °C.

Знахідка привернула увагу дослідників тим, що орбіта TOI-3261 b пролягає в т. зв. пустелі гарячих нептунів — регіоні поблизу зорі, де практично не зустрічаються такі тіла. Вважають, що це пов’язано з тим, що на такій невеликій дистанції гравітація зорі чинить настільки сильний вплив, що руйнує газову оболонку планети. Свою роль відіграє й потужне випромінювання.

Обидва ці чинники означають, що ультрагарячі нептуни на кшталт TOI-3261 b могли починати свій життєвий шлях як набагато більші планети розміром з Юпітер, а потім втратили значну частину своєї маси.

Моделюючи різні початкові точки та сценарії розвитку, наукова група визначила, що вік системи TOI-3261 b становить близько 6,5 мільярда років і що спочатку екзопланета була набагато більшим газовим гігантом. Про це свідчить те, що вона приблизно вдвічі щільніша за Нептун. На думку вчених, легкі частини її атмосфери з часом були видалені, залишивши тільки важчі компоненти.

Частина атмосфери, що залишилася, є однією з найцікавіших особливостей цього світу, аналіз якої допоможе розгадати таємницю її формування. Можливо, це завдання допоможе вирішити телескоп James Webb. Дані про атмосферу допоможуть не тільки зрозуміти минуле TOI-3261 b, а й почати розкривати фізичні процеси, що лежать в основі всіх ультрагарячих світів.

Раніше ми розповідали про те, як вченим вдалося виявити екзопланету, чия середня щільність порівнянна з щільністю свинцю.

За матеріалами Phys.org

Новини інших медіа