Як свинець: астрономи виявили ультращільну суперземлю

Міжнародна команда вчених з Японії та Європи повідомила про виявлення ультращільної екзопланети. Вона може бути залишком набагато більшого світу.

Зоряна система K2-360 в уявленні художника. Джерело: Astrobiology Center

Відкриття було зроблено під час вивчення даних, зібраних телескопом Kepler під час розширеної місії K2. Йому вдалося виявити періодичні зміни яскравості сонцеподібної зорі, розташованої на відстані 750 світлових років від Землі. Вони викликані транзитами екзопланети, що обертається навколо неї й отримала позначення K2-360 b. Її діаметр у 1,6 раза перевищує діаметр Землі, а період обертання становить 21 годину.

Під час подальших спектрометричних спостережень вченим вдалося визначити масу цієї екзопланети, а також виявити ще одну екзопланету (вона отримала позначення K2-360 с) у цій системі, яка не є транзитною. Її період обертання становить 9,8 дня.

Виявилося, що маса внутрішньої екзопланети в 7,7 раза перевищує масу Землі. Це означає, що середня щільність цього світу становить приблизно 11 г/см³, що можна порівняти із середньою щільністю свинцю. На сьогодні це одна з найщільніших екзопланет, знайдених астрономами.

Екстремальна щільність K2-360 b дає змогу припустити, що вона може бути зруйнованим ядром колись більшої планети, яка втратила свої зовнішні шари через інтенсивне випромінювання від близької зорі-господаря. Дослідники припускають, що це могло статися через вплив її сусіда, чия гравітація виштовхнула екзопланету на ближчу орбіту.

Проведений командою аналіз свідчить, що K2-360 b, ймовірно, має велике залізне ядро, що становить близько 48% її маси. Це робить її ближчою до суперземлі, ніж до супермеркурія, попри екстремальну щільність. Ядро, ймовірно, оточене кам’янистою мантією, а поверхня вкрита океаном магми, що утворилася через інтенсивне тепло, яке цей світ отримує від своєї зорі.

За словами дослідників, відкриття важливе, оскільки дає цінні відомості про архітектуру планетних систем і процеси, які їх формують. Екзопланети з ультракоротким періодом обертання, подібні до K2-360 b, зустрічаються відносно рідко. Виявлення такого світу з масивним зовнішнім компаньйоном допоможе обмежити теорії їхнього формування.

Раніше ми розповідали про екзопланети, які могли б стати ціллю для першої міжзоряної експедиції.

За матеріалами Phys.org

Новини інших медіа