Біля близького червоного карлика знайдена «суперземля»

Команда іспанських астрономів повідомила про відкриття раніше невідомої екзопланети, що обертається навколо червоного карлика GJ 740. Її вдалося знайти в результаті аналізу даних, зібраних у межах проєктів HADES і CARMENES. Їхня мета полягає в пошуку планетоподібних супутників у червоних карликів.

Суперземля в уявленні художника. Джерело: Mark Garlick

GJ 740 розташований на відстані 36 світлових років від Сонця. Його маса оцінюється в 0,58 сонячної, радіус — в 0,56 сонячного, а його світність у 16 разів менша, ніж у нашої зорі. Вік карлика становить не менше кількох мільярдів років.
Дані про променеву швидкість зорі говорять про те, що навколо неї обертається щонайменше одна екзопланета, маса якої втричі перевершує земну. Оскільки це не транзитний об’єкт, астрономи не можуть визначити його радіус. Однак є підстави вважати, що йдеться про кам’янисту суперземлю.
Орбіта екзопланети проходить на дуже невеликій відстані (0,029 а.о.) від центральної зорі, на один оберт їй потрібно всього 2,3 дня. За оцінками вчених, рівноважна температура її денного боку становить близько 550°С, тож це не найкраще місце для пошуків життя.

Зміна радіальної швидкості GJ 740. Джерело: Toledo-Padrón et al., 2021.

Варто додати, що астрономи також знайшли ознаки існування в цій системі більшої екзопланети, маса якої в сотню разів перевищує земну, а період обертання становить 9,3 року. Однак для підтвердження її існування необхідні додаткові спостереження.

За матеріалами https://phys.org