«Більше тисячі слів». Опубліковані дивовижні знімки Сонця

Національний науковий фонд США опублікував кілька дивовижних знімків, зроблених телескопом DKIST (Daniel K. Inouye Solar Telescope). На сьогодні, це найбільш детальні зображення сонячної хромосфери. За словами астрономів, вони «варті понад тисячу слів».

Знімок сонячної поверхні, зроблений телескопом DKIST. Джерело: NSO/AURA/NSF

Найпотужніший у світі сонячний телескоп

Телескоп DKIST встановлений на вершині згаслого вулкана, на острові Мауї — другому за величиною у Гавайському архіпелазі. Завдяки великій кількості безхмарних днів місцеві жителі прозвали це місце «Будинок Сонця». Будівництво DKIST розпочалося у 2013 році, перші спостереження він розпочав у лютому 2022 року.

Телескоп DKIST. Джерело: NSO/NSF/AURA

На сьогодні DKIST є найбільшим та найдосконалішим у світі оптичним телескопом, здатним знімати поверхню Сонця з безпрецедентною роздільною здатністю. Це досягається шляхом використання 4,24-метрового головного дзеркала, а також ультрасучасної системи адаптивної оптики. DKIST вже кілька разів демонстрував свої здібності, були отримані найбільш детальне в історії зображення сонячної плями.

Найбільш детальні знімки Сонця

Публікація нових знімків DKIST виявилася присвячена інавгураційній церемонії, що відбулася 31 серпня. Вона була проведена з нагоди завершення першої фази введення телескопів в експлуатацію.

Знімок сонячної хромосфери, зроблений телескопом DKIST. Джерело: NSO/AURA/NSF

Нові знімки DKIST демонструють хромосферу — зовнішню оболонку Сонця, довжиною близько 10 000 км, яка оточує його фотосферу (видиму поверхню). Походження назви цієї частини сонячної атмосфери пов’язане з її червоним кольором, викликаним тим, що в її видимому спектрі домінує червона Hα (H-альфа) лінія випромінювання водню. Верхня межа хромосфери немає вираженої гладкої поверхні, з неї постійно відбуваються гарячі викиди, так звані спікули.

Знімок сонячної хромосфери, зроблений телескопом DKIST. Для найкращого розуміння масштабів на нього додано зображення Землі. Джерело: NSO/AURA/NSF

Зображення DKIST охоплює ділянку, довжиною 82,5 тисячі км. Це майже у 7 разів більше за діаметр Землі. Знімок був зроблений на довжині хвилі 486,13 нм, його роздільна здатність становить 18 км. Для кращого розуміння масштабів співробітники обсерваторії опублікували додаткову версію знімків з накладеною на нього Землею.

Знімок сонячної поверхні, зроблений телескопом DKIST. Для найкращого розуміння масштабів на нього додано зображення Землі. Джерело: NSO/AURA/NSF

Також було опубліковано і друге зображення, що демонструє аналогічну за розмірами ділянку сонячної поверхні. Його отримали за допомогою видимого широкосмугового тепловізора. Знімок був зроблений на довжині хвилі 430 нм, його роздільна здатність становить 18 км.

Ви також можете почитати, як зонд Solar Orbiter зіткнувся з корональним викидом маси.

За матеріалами https://nso.edu

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Американські сенатори вивчають фінансову ситуацію з космічним телескопом Chandra
Китайські астронавти повернулися на Землю після 6 місяців перебування в космосі
Смерть NEOWISE: телескоп NASA упав в Індійський океан
Зерна життя: вчені розкрили таємницю походження давнього зоряного пилу
Космічне світлове шоу: Hubble зазнімкував галактику з надновою
Селфі супутника виявило пошкодження, спричинене загадковим зіткненням
Жодного сліду: Hubble і James Webb не знайшли екзопланет біля Веги
Надпотужний джет чорної діри Центавра А досягає 94% від швидкості світла
Відновлення озонового шару Землі в 2024 році досягло річного максимуму
Супутник побачив результат цунамі в Гренландії