Без росії: ESA профінансувала продовження місії ExoMars

Європейська космічна агенція (ESA) підписала контракт вартістю 522 млн євро з консорціумом, очолюваним компанією Thales Alenia Space. Гроші будуть витрачені на продовження розробки місії ExoMars.

У пошуках марсіанського життя

Місія ExoMars мала вирушити до Червоної планети у вересні 2022 року. Метою проєкту було доправлення на Марс російської посадкової платформи «Казачок» і європейського марсохода Rosalind Franklin. Останній мав зайнятися пошуками біомаркерів — сполук, які могли б свідчити про можливість існування життя на Марсі в минулому або навіть у теперішній час.

Ровер Rosalind Franklin (концепт). Джерело: ESA

Для вирішення цього завдання марсохід оснастили буром, який не має аналогів і здатний проникати на глибину до двох метрів. Це дуже важливо, оскільки дає змогу зібрати зразки з-під шару ґрунту, стерилізованого впливом поверхневої радіації. Отже, Rosalind Franklin отримає шанс знайти органічний матеріал, що свідчить про існування в минулому життя на Червоній планеті.
Повномасштабне вторгнення росії в Україну поставило проєкт у дуже складне становище. На знак протесту ESA повністю розірвала співпрацю з країною-агресором. У результаті з ExoMars були видалені всі поставлені росією компоненти — деякі прилади, ракета і посадкова платформа. Це поставило питання про його подальшу долю.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал Місяць №2 2024 (191)

До товару

Друге життя місії ExoMars

У листопаді 2022 року на раді ESA було ухвалено рішення продовжити ExoMars. У цьому їй деяку підтримку надасть NASA: у березні 2023 року аерокосмічна адміністрація повідомила про виділення 30 млн доларів на ці потреби.

Наземна модель ровера Rosalind Franklin у марсіанському симуляторі. Джерело: Thales Alenia Space

Але все ж, основний тягар візьме на себе європейська космічна індустрія у вигляді консорціуму, очолюваного Thales Alenia Space. Нещодавно укладений контракт з ESA, розділений на кілька траншів, загальною вартістю 522 мільйони євро. Він охоплює обслуговування та модернізацію вже побудованих елементів, а також розробку посадкового модуля.
Французькі, швейцарські та іспанські філії Thales Alenia Space відповідатимуть за аерооболонку, парашут, камери та електронний блок управління гальмівними двигунами посадкового модуля, а також за електроніку марсохода. Airbus Defence & Space (Велика Британія) відповідатиме за ровер і механічну, теплову та рухову системи посадкового модуля, ArianeGroup (Франція) — за теплозахисний екран, OHB (Німеччина) — за перелітний модуль, а ALTEC (Італія) — за Центр управління операціями ровера. Що стосується дати запуску ExoMars, то наразі її призначено на кінець 2028 року.

За матеріалами https://europeanspaceflight.com

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів