Без Mechazilla, але з успішним польотом на межі: як пройшло шосте випробування Starship

Компанія SpaceX здійснила шосте випробування надважкої ракети Starship. Через технічні проблеми, їй довелося скасувати заплановану операцію з повернення прискорювача Super Heavy. Однак сам корабель знову успішно увійшов в атмосферу і приводнився, попри більш «жорсткий» профіль польоту.

Шостий політ Starship. Джерело: John Kraus

Ловля Super Heavy, що не відбулася

Запуск надважкої ракети відбувся в штатному режимі. Прискорювач Super Heavy успішно відокремився від Starship, скинув перехідний відсік і розпочав повернення на космодром Starbase, де його мала підхопити вежа Mechazilla. Однак незабаром після цього SpaceX повідомила про скасування спроби повернення через невиконання умов посадки.

Вибух прискорювача Super Heavy незабаром після приводнення. Джерело: Gavin R.

Замість цього прискорювач був спрямований у Мексиканську затоку, де здійснив успішне приводнення. Незабаром він виконав кілька вибухів, що супроводжувалися великою вогненною кулею. Проте вони не призвели до повного руйнування прискорювача і його залишки продовжили дрейфувати у воді.

Банан у космосі

Що стосується Starship, то корабель успішно вийшов на потрібну траєкторію. Під час польоту він уперше здійснив короткочасний перезапуск одного з двигунів Raptor у космосі. Цей експеримент був потрібен для демонстрації можливості спуску корабля з орбіти в майбутніх місіях.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №6 2021 (187)

До товару

Банан, який перебував у вантажному відсіку Starship під час шостого польоту. Кадр із трансляції SpaceX

Цього разу Starship ніс своєрідне «корисне навантаження». В його якості використовувався банан (його малюнок також прикрасив корпус корабля). У SpaceX обґрунтували свій вибір тим, що банан — це «загальноприйнята одиниця масштабу, яка приблизно дорівнює розміру одного терміналу Starlink Mini». Варто сказати, що це далеко не перший подібний «кулінарний» жарт SpaceX. Коли 2010 року компанія запустила в космос свій перший вантажний корабель Dragon, усередині нього була головка сиру.

Посадка на межі можливостей

Однією з особливостей минулого польоту стало те, що посадка Starship проходила в набагато більш «жорсткому» режимі. Інженери хотіли випробувати корабель на межі можливостей і отримати більше даних про його поведінку. Для цього вони навмисно зняли з нього понад дві тисячі теплозахисних плиток.

Корабель впорався з цим випробуванням, хоча один з його закрилків і зазнав пошкоджень. На фінальній ділянці інженери знову перевірили межу міцності корабля, перевівши його практично в горизонтальний режим польоту. І знову Starship успішно вирішив поставлене завдання. Після цього, корабель здійснив маневр перевороту й успішно приводнився в Індійському океані. Отже, попри невдалий вилов Super Heavy, SpaceX вдалося виконати більшу частину запланованої програми випробувань.

Що чекає Starship далі

Майбутній політ був останнім тестом із використанням Starship V1. Наступного разу SpaceX відправить у космос уже Starship V2. Корабель отримає масу оновлень і матиме більші розміри, що дасть змогу збільшити місткість його паливних баків із 1200 до 1500 тонн. Зі Starship V2 інженери мають намір відпрацювати такі ключові етапи, необхідні для початку регулярної експлуатації системи: вихід на орбіту, орбітальне дозаправлення, а також повернення не тільки прискорювача, а й самого корабля.

Тест теплозахисту Starship у симульованій марсіанській атмосфері. Джерело: SpaceX

У SpaceX також розповіли, що почали експерименти з випробування теплозахисту Starship у симульованій марсіанській атмосфері. Компанія заявляє про намір відправити корабель до Червоної планети вже у 2026 році.

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів