«Бенгальські вогні» допоможуть передбачити сонячні спалахи

Використовуючи дані, зібрані місією SDO, команда американських дослідників ідентифікувала мікроспалахи у верхніх шарах сонячної атмосфери. Вони виникають над регіонами, які в майбутньому, з великою ймовірністю, можуть стати джерелами повноцінних спалахів.

Знімки активного регіону Сонця показують, який він мав вигляд в екстремальному ультрафіолеті за добу перед спалахом та за добу перед затишшям. Джерело: NASA/SDO/AIA/Dissauer et al. 2022

Вчені дійшли цього висновку під час аналізу архіву знімків SDO. Вони вивчили зображення активних областей на Сонці, зроблені за минулі вісім років в ультрафіолетовому та екстремальній частині ультрафіолетового діапазону. Виявилося, що практично кожному потужному прояву сонячної активності передувала поява у короні невеликих спалахів. Вчені образно порівняли їх із бенгальськими вогнями, за яким слідує феєрверк.

Ця інформація може суттєво покращити точність прогнозів космічної погоди. Нині Сонце входить у новий цикл своєї активності. Це означає, що воно буде виробляти все більше спалахів і корональних викидів маси.

Збільшення сонячної активності виявить значний ефект як на нашу планету, так і навколоземну орбіту. Потужні спалахи можуть призводити до перебоїв у зв’язку і негативно впливати на космічні апарати, які знаходяться за межами захисту земної магнітосфери. Також підвищена активність сприяє «роздуттю» земної атмосфери, що своєю чергою прискорює сходження з орбіти супутників.

Не варто забувати й про пілотовану космонавтику. Звичайно, сонячні спалахи не можуть завдати шкоди МКС, яка захищена магнітним полем Землі від небезпечного випромінювання. Однак експедиції до Місяця будуть позбавлені такої розкоші. Тому питання завчасного прогнозування потужних сонячних спалахів є першочерговим завданням при підготовці пілотованих місій у далекий космос.

Нагадаємо, що недавно NASA завершила місію Geotail, яка займалася вивченням взаємодії земної магнітосфери та сонячного вітру.

За матеріалами https://www.nasa.gov

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Алгоритм машинного навчання допоможе передбачити гравітаційні хвилі
Примарний метелик: Gemini North зазнімкував планетарну туманність
Нова модифікація Телескопа горизонту подій побачить фотонні кільця навколо чорних дір
Розслідування завершено: SpaceX отримала дозвіл відновити польоти Falcon 9
Точно в ціль: висхідний Місяць «зафотобомбив» логотип Паризької олімпіади
Perseverance знайшов найважливішу марсіанську скелю
Темна матерія летить попереду звичайної під час зіткнень галактик
NASA спантеличена: повернення астронавтів Starliner залишається невизначеним
Sierra Space підірвала ще один прототип надувного модуля
Місячну базу може захистити від уламків кам’яна стіна