Астрономи знайшли відсутню ланку для пояснення появи води в Сонячній системі

За допомогою комплексу радіотелескопів ALMA астрономи виявили газоподібну воду в протопланетному диску. Вона має хімічну сигнатуру, яка підтримує ідею про те, що вода на Землі навіть старша за наше Сонце.

Вода в протопланетному диску навколо зорі V883 в уявленні художника. Джерело: ESO/L. Calçada

Відкриття було зроблено під час вивчення складу води в протопланетному диску, що оточує зорю V883 Оріона. Вона розташована на відстані 1300 світлових років від Землі.

Вода зазвичай складається з одного атома кисню та двох атомів водню. Дослідники зробили акцент на вивченні трохи важчої версії води, в якій один з атомів водню замінений дейтерієм — важким ізотопом водню, чиє ядро складається з одного нейтрона і протона. Оскільки проста й важка вода утворюються в різних умовах, за їхнім співвідношенням можна простежити, коли й де утворилася вода. Так, було показано, що це співвідношення в деяких кометах Сонячної системи аналогічно співвідношенню у воді на Землі, що дає змогу припустити, що саме комети могли доставити її на нашу планету.

Подорож води від хмар до молодих зір, а потім від комет до планет спостерігалася й раніше, але дотепер був відсутній зв’язок між молодими зорями та кометами. За словами дослідників, склад води в диску навколо V883 дуже схожий на склад комет у нашій Сонячній системі. Це підтверджує ідею про те, що вода в планетних системах сформувалася в міжзоряному просторі мільярди років тому, ще до появи Сонця, і потім дісталася у спадок як кометам, так і Землі у відносно незмінному вигляді.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Варто зазначити, що аналіз води в протопланетних дисках є вельми непростим завданням, оскільки більша її частина зазвичай перебуває у вигляді льоду, що не випускає ніякого випромінювання. Звичайно вода у внутрішній частині протопланетного диска існує в газоподібному стані. Однак, як правило, ця область занадто мала, щоб її можна було вивчити за допомогою телескопів.

На щастя для астрономів, диск навколо V883 незвично гарячий. Різкий викид енергії з боку зорі нагрів його до температури, за якої більша частина води існує в газоподібному стані, що дало можливість вивчити її випромінювання. Зі свого боку, це дало змогу скласти карту її розподілу. Дослідники з’ясували, що диск V883 містить щонайменше в 1200 разів більше води, ніж усі земні океани.

Протопланетний диск навколо зорі V883 (зображення радіотелескопа ALMA). Джерело: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO), J. Tobin, B. Saxton (NRAO/AUI/NSF)

У майбутньому вчені сподіваються використати для вивчення V883 Надзвичайно Великий телескоп ESO (ELT) та його камеру METIS. Цей прилад середнього інфрачервоного діапазону зможе розрізняти газову фазу води в протопланетних дисках, що дасть більш повне уявлення про те, як вона потрапляє на новонароджені планети.

За матеріалами https://www.eso.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів