Астрономи знайшли новонароджену планету у протопланетному диску

Вчені опублікували дані десяти років спостережень за системою HD169142. Вони знайшли у протопланетному диску, який оточує зорю, щілину, а в ній — точкове джерело сигналу. Схоже, що це — новонароджена планета.

Планета у газопиловому диску
Планета у газопиловому диску. Джерело: NASA

Новонароджена планета

Вчені опублікували дані своїх спостережень системи HD169142, які вони вели впродовж 10 років. ЇЇ площина практично перпендикулярна до променя нашого зору, тому астрономи можуть її добре вивчити. Це дуже молода зоря, яку оточує щільний протопланетний диск.

Саме у ньому команда науковців змогла виявити щілину. Вона розташована на відстані у 37 а.о. від зорі. Оскільки система перебуває у процесі формування планет, то логічним було припустити, що наявність цього проміжку пов’язана з цим процесом.

І справді, невдовзі вчені виявили крихітне точкове джерело, яке рухається у щілині й може бути лише планетою. Крім того, вони виявили, що краї щілини надзвичайно яскраві й від них до зорі тягнуться спіральні структури. Усе це добре узгоджується із сучасними уявленнями про те, як відбувається процес утворення планет.

Формування планети

За оцінками астрономів, планета у системі HD169142 вже досягла маси Юпітера, але все ще продовжує формуватися. Вона буде деякий час рости, витягуючи з оточення все більше і більше газу.

Новонароджена планета у системі HD169142
Новонароджена планета у системі HD169142. Джерело: Hammond et al.

А ось щодо інших планет у цій системі вчені нічого поки що сказати не можуть. Цілком можливо, вони теж формуються, але значно менші, й утворених ними щілин просто не видно. А можливо, вони сформуються трохи згодом.

Про те, як із протопланетних дисків утворюються газові гіганти та землеподібні планети, ми все ще знаємо дуже мало. Саме такі спостереження забезпечують вчених фактичним матеріалом, який може підтвердити ті чи інші комп’ютерні моделі.

За матеріалами Рhys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine