Астрономи знайшли найтіснішу систему ультрахолодних карликів

Астрономи знайшли пару надзвичайно холодних зір-карликів. Вони обертаються одна навколо одної усього за 20,5 години. Вчені кажуть, що вік цієї системи вимірюється мільярдами років.

Пара ультрахолодних карликів
Пара ультрахолодних карликів. Джерело: www.sci.news

Найтісніша пара карликових зір

Астрофізики з Північно-Західного університету та Каліфорнійського університету у Сан-Дієго повідомили про відкриття нової цікавої пари ультрахолодних карликів. Це надзвичайно тьмяні зорі, які більшу частину енергії випромінюють в інфрачервоній частині спектра. Через це люди їх практично не бачать, але при цьому вони є надзвичайно розповсюдженими.

Цікавою особливістю нової системи є те, що зорі у ній обертаються одна навколо одної за дуже короткий проміжок часу — 20,5 години. Досі вченим були відомі тільки три подібні пари ультрахолодних карликів. І в кожному випадку це були молоді системи, вік яких не перевищує 40 млн років.

Але нововідкрита система, яка отримала позначення LP 413-53AB, значно старша. Її вік становить кілька мільярдів років, що можна порівняти з нашою Сонячною системою. Це означає, що вона пройшла чималий еволюційний шлях.

Виявлення пари ультрахолодних карликів

Відкриття системи LP 413-53AB розпочалося з роботи з архівними даними. Вчені намагалися розробити алгоритм, який моделював би зорю на основі її спектроскопічних спостережень. Одним з об’єктів була саме ця система, про яку спочатку думали, що вона містить тільки одне світило.

Однак аналіз спектра навів дослідників на думку, що це може бути не один карлик, а їхня пара. Це добре було видно під час руху компонентів системи орбітою. Спостереження, проведені у березні, липні, жовтні та грудні 2022 року, підтвердили правильність цього припущення.

Відлстані в системі LP 413-53AB
Відстані в системі LP 413-53AB. Джерело: Рhys.org

Відстань між компонентами системи складає лише 1 відсоток від дистанції між Землею та Сонцем. І це створює певні проблеми для розуміння їхньої еволюції. Адже коли системі був лише 1 млн років, їхні діаметри мали б бути значно більшими й фактично перекривалися б.

Вчені вважають, що цю загадку можна було б вирішити одним із двох шляхів. Ультрахолодні карлики могли б утворитися на значно більшій дистанції один від одного і зблизитися у процесі еволюції системи. Або ж був ще й третій член системи, який пізніше був викинутий, внаслідок чого зорі отримали сучасну конфігурацію.

За матеріалами Рhys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Апарат NASA неконтрольовано обертається після пошкодження сонячного вітрила
Що може розповісти про еволюцію світил дослідження зоряного скупчення?
Лід і вогонь: супутник сфотографував найпівденніший вулкан у світі
Астрономи знайшли на небі Темного Вовка
Захоплива панорама: Perseverance вперше побачив кратер Єзеро з висоти
Телескопи James Webb і Hubble вивчили «моторошну» пару галактик
Штучний інтелект навчили розуміти роботи астрономів минулого
Як турбулентність прискорює народження зір
Вихід із космічних перегонів: Boeing шукає покупців для провального Starliner
Два дні до кінця: телескоп NASA впаде на Землю на початку листопада