Астрономи знайшли найтіснішу систему ультрахолодних карликів

Астрономи знайшли пару надзвичайно холодних зір-карликів. Вони обертаються одна навколо одної усього за 20,5 години. Вчені кажуть, що вік цієї системи вимірюється мільярдами років.

Пара ультрахолодних карликів
Пара ультрахолодних карликів. Джерело: www.sci.news

Найтісніша пара карликових зір

Астрофізики з Північно-Західного університету та Каліфорнійського університету у Сан-Дієго повідомили про відкриття нової цікавої пари ультрахолодних карликів. Це надзвичайно тьмяні зорі, які більшу частину енергії випромінюють в інфрачервоній частині спектра. Через це люди їх практично не бачать, але при цьому вони є надзвичайно розповсюдженими.

Цікавою особливістю нової системи є те, що зорі у ній обертаються одна навколо одної за дуже короткий проміжок часу — 20,5 години. Досі вченим були відомі тільки три подібні пари ультрахолодних карликів. І в кожному випадку це були молоді системи, вік яких не перевищує 40 млн років.

Але нововідкрита система, яка отримала позначення LP 413-53AB, значно старша. Її вік становить кілька мільярдів років, що можна порівняти з нашою Сонячною системою. Це означає, що вона пройшла чималий еволюційний шлях.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Виявлення пари ультрахолодних карликів

Відкриття системи LP 413-53AB розпочалося з роботи з архівними даними. Вчені намагалися розробити алгоритм, який моделював би зорю на основі її спектроскопічних спостережень. Одним з об’єктів була саме ця система, про яку спочатку думали, що вона містить тільки одне світило.

Однак аналіз спектра навів дослідників на думку, що це може бути не один карлик, а їхня пара. Це добре було видно під час руху компонентів системи орбітою. Спостереження, проведені у березні, липні, жовтні та грудні 2022 року, підтвердили правильність цього припущення.

Відлстані в системі LP 413-53AB
Відстані в системі LP 413-53AB. Джерело: Рhys.org

Відстань між компонентами системи складає лише 1 відсоток від дистанції між Землею та Сонцем. І це створює певні проблеми для розуміння їхньої еволюції. Адже коли системі був лише 1 млн років, їхні діаметри мали б бути значно більшими й фактично перекривалися б.

Вчені вважають, що цю загадку можна було б вирішити одним із двох шляхів. Ультрахолодні карлики могли б утворитися на значно більшій дистанції один від одного і зблизитися у процесі еволюції системи. Або ж був ще й третій член системи, який пізніше був викинутий, внаслідок чого зорі отримали сучасну конфігурацію.

За матеріалами Рhys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів