Астрономи знайшли найбільший за останні роки потенційно небезпечний астероїд

Міжнародна команда астрономів повідомила про відкриття трьох невідомих раніше астероїдів сімейства Атіри. Один з об’єктів становить потенційну небезпеку для Землі.

Сімейство Атіри

Астероїди сімейства Атіри є справжнім «міцним горішком» для астрономів. Річ у тім, що їхні орбіти повністю лежать усередині орбіти нашої планети. Це означає, що на земному небі вони ніколи не відходять від Сонця на значний кут і тому постійно губляться у променях світила. Спостереження астероїдів сімейства Атіри можливі лише в сутінках, протягом десяти хвилин, незадовго до світанку або відразу після заходу Сонця. Якщо додати до цього невеликі розміри астероїдів, стає зрозуміло, чому на сьогодні дослідникам вдалося знайти лише кілька десятків таких об’єктів.

Схема орбіт планет Сонячної системи. Зелений колір означає регіон, де розташовані астероїди сімейства Атіри. Джерело: wikipedia.org

На щастя для астрономів, вони змогли підібрати інструмент, здатний впоратися з таким завданням. Йдеться про Камеру темної енергії (DECam), встановлену на 4-метровому телескопі Віктора Бланко у Міжамериканській обсерваторії Серро-Тололо в Чилі. Під час серії спостережень їй вдалося виявити три раніше невідомі астероїди сімейства Атіри.

Найбільший потенційно небезпечний астероїд за останні роки

З трьох знайдених DECam об’єктів особливо виділяється 1,5-кілометровий астероїд 2022 AP7. Нині він не становить загрози для нашої планети. Однак, як показують розрахунки, у майбутньому під впливом гравітації Марса та Юпітера його орбіта може змінитися, що призведе до того, що вона почне перетинати орбіту Землі. Це найбільший потенційно небезпечний астероїд, знайдений астрономами протягом останніх восьми років.

Астероїд сімейства Атіри в уявленні художника. Джерело: DOE/FNAL/DECam/CTIO/NOIRLab/NSF/AURA/J. da Silva/Spaceengine

Також варто відзначити об’єкт 2021 PH27, про існування якого було спочатку оголошено минулого року. На сьогодні він є астероїдом із найменшим відомим орбітальним періодом. У перигелії 2021 PH27 наближається до Сонця на відстань всього у 0,13 а.о. (20 млн км). У цей момент його поверхня розігрівається до температури майже 500°С.

На думку дослідників, насправді сімейство Атіри налічує набагато більше астероїдів. Цілком можливо, що серед них можуть ховатися об’єкти, які становлять безпосередню загрозу для Землі. Для їхнього виявлення необхідні систематичні пошуки з використанням інструментів, аналогічних DECam.

Нагадаємо, що недавно китайські дослідники запропонували відстежувати небезпечні астероїди з орбіти Венери.

За матеріалами https://noirlab.edu

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine